fbpx

Banjaluka - Mjesta za otpad u Ramićima ima do kraja godine

ramići deponija foto glas srpske

 Foto: Glas Srpske

Najnovija procjena o kapacitetu regionalne deponije u Ramićima, koju su uradila stručna lica, pokazala je da mjesta za otpad ima do kraja ove godine, a ne do juna, kako je ranije rečeno.

Kazao je ovo za “Glas Srpske” gradski menadžer Bojan Kresojević te istakao da je od preduzeća “De­p-ot”, koje upravlja regionalnom deponijom u Ramićima, traženo da im dostave tu procjenu.

- Kada smo na sastanku dobili dokument u kojem piše da ima mjesta za odlaganje smeća do kraja 2023, tražili smo da komisija, koju će činiti predstavnici grada i drugih lokalnih zajednica, analizira taj dokument i da se tačno vidi koliko možemo čekati, te da se odluči na koji se način može reagovati - rekao je Kresojević. Na pitanje kada je sljedeći sastanak o ovoj temi, rekao je da još nema tu informaciju jer nisu dobili svu dokumentaciju, uključujući i projektnu dokumentaciju za sanaciju.

- Po našem mišljenju, pristup “De­p-o­ta” nije dovoljno sistematičan. Oni su u avgustu izašli sa informacijom da će doći do blokade u odlaganju otpada, a u novembru su izradili elaborat koji kaže da se otpad može odlagati do kraja 2023. godine - rekao je Kresojević. Dodao je da su taj dokument njima dostavili tek na nedavnom sastanku.

- To nam daje sumnju da “De­p-ot” iz nekih razloga želi da napravi vještačku krizu - kazao je Kresojević.

Tehnički direktor “De­p-o­ta” Milenko Jaćimović za “Glas Srpske” rekao je da se sanitarna kaseta ne može napraviti za kratko vrijeme, te istakao da je gradu dostavljen dokument koji je sačinila stručna organizacija.

- Ako sumnjaju u stručnu organizaciju koja ima odobrenje od nadležnog ministarstva i koje imaju licence, to je nešto drugo. Zar je loše što se uprava preduzeća na sve načine bori da poveća kapacitet deponije - rekao je Jaćimović. Pojasnio je da su od stručne organizacije “Geo Astor” naručili istraživanje, snimanje kota i visina, pa su rezultate prezentovali na tom sastanku Kresojeviću, ali i predstavnicima ostalih lokalnih zajednica koje koriste deponiju u Ramićima. 

- Od sastanka je prošlo 15 dana i još nemamo povratnu informaciju. Mi smo analize dostavili i čekamo sastanak, gdje će “Čistoća”, “De­p-ot” i grad potpisati sporazum prema kojem se može ići u proširenje sanitarne kasete - kaže Jaćimović. Podsjetio je da, osim Banjaluke, na deponiji u Ramićima smeće odlažu i Gradiška, Laktaši, Prnjavor, Čelinac, Srbac, Kotor Varoš i Kneževo. Dnevni kapacitet deponije je oko 360 tona otpada.

- Dešavalo se da u jednom danu bude čak 500 tona smeća. Pojačali smo aktivnosti radnika mašinista te iskoristili specijalne mašine koje kompaktuju otpad. Možemo malo još prolongirati s obzirom na to da smo išli na zbijanje otpada. Na pola sadašnje površine smo već dostigli visinu, a na drugoj polovini ima prostora koji se može dobrim kompaktovanjem produžiti još nekoliko mjeseci - rekao je Jaćimović.

“Čistoća”

 Direktor “Čistoće” Aleksandar Bajić kaže da je gradski menadžer naredio da bude urađena analiza postojećeg stanja i mogućnosti za deponovanje.

- Imamo informaciju da je “De­p-ot” uradio analizu i da sanitarna kaseta može da izdrži do kraja ove godine. Komunalna preduzeća mogu nesmetano da koriste deponiju, a do tada ćemo imati konkretan stav o pitanju svega, te će se naći rješenje između ova tri pravna subjekta - rekao je Bajić.

GS