fbpx

Analitičari upozoravaju: BiH je sve dalje od EU

Evropska unija zastava plava N1

 Foto: N1

U situaciji blokada i neslaganja političkih čelnika, dok svako vuče na svoju stranu, neće se dogoditi značajan napredak Bosne i Hercegovine na putu ka Evropskoj uniji, ni to da Evropska komisija preporuči otvaranje pregovora o članstvu u Europskoj uniji, kažu analitičari. Dok iz Republike Srpske krivca vide u visokom predstavniku Kristijanu Šmitu, ni koalicijski partneri ne znaju sasvim sigurno koliko smo daleko od evropskog puta.

Da smo sve dalje od evropskog puta pokazuje i činjenica, koju ističu sagovornici, da Bosna i Hercegovina posljednjih petnaest godina nije imala značajnijih reformi. Odnosi političkih aktera u Bosni i Hercegovini nikad lošiji. Mnogo "evropske" priče i sastanaka, bez konkretnog djelovanja.

EMIR ZLATAR, Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca

"Ovako ustrojena BiH ne može očekivati nikakav napredak na evropskom putu. Mi smo svi taoci jednog nenormalnog političkog ponašanja ovdje."

Koalicioni partneri sastankom u Konjicu još jednom su pokazali da imaju samo deklarativnu saglasnost o evropskom putu i ispunjavanja prioriteta, ali na različite načine.

MILORAD DODIK, predsjednik SNSD-a

"Samo da podsjetim da je u 14 prioriteta EU i taj da se riješi problem stranih sudija i rekonstruiše sud, pa ako hoćemo u EU a mi kao hoćemo, onda nek se to stavi zajedno sa svim drugim pitanjima."

ELMEDIN KONAKOVIĆ, Narod i pravda

"Mi smo od samog starta odabrali ovaj drugi scenarij u kojem bilo kakav pomak, bilo kakva odluka, bilo kakav zakon na nivou Vijeća ministara i oba doma parlamenta znači Bosni i Hercegovini mnogo jer se to do sad nije dešavalo."

Predsjednici SDP-a BiH i HDZ-a BiH drugačije vide tešku političku situaciju u zemlji.

DRAGAN ČOVIĆ, predsjednik HDZ-a

"Kada je evropska budućnost u pitanju želimo vrlo praktično dati odgovor na svih 14 prioriteta i mislim da ovo partnerstvo to može iznijeti i kroz Vijeće ministara i u Parlamentarnoj skupštini BiH."

NERMIN NIKŠIĆ, SDP BiH

"Ima nekih stvari oko kojih se slažemo, jedna od tih stvari je bar deklarativna želja da Bosnu i Hercegovinu povedemo putem Evropske unije."

Potrebno je da vladajuća koalicija na državnom nivou i opozicija budu usaglašeni i da zajedno donose odluke i provode reforme, smatra analitičar Adi Ćerimagić.

"Rekao bih uzrok problema je u tome što u BiH još uvijek politiku shvatamo kao isključivost, ili će biti po mom ili neće biti nikako, a s obzirom da smo duboko decentralizovana zemlja znači da se politički život u BiH zasniva na tome koliko su stranke sposobne da druge stranke ubijede da podrže njihove ideje", ocijenio je Ćerimagić.

Osim prepirki i polemisanja političkih lidera, Bosna i Hercegovina nije ništa uradila na putu ka Evropskoj uniji. O pojedinim reformama se govori tek na apstraktnom nivou, a bez reformi na gubitku su građani, privreda i investitori.

BHRT