Velike američke diskografske kuće tuže muzičke AI servise zbog kršenja autorskih prava
Getty Images
Velike američke diskografske kuće odlučile su u ponedjeljak da zbog kršenja autorskih prava tuže Suno i Udio, firme koje generišu pjesme uz pomoć vještačke inteligencije, navodeći da ovi muzički startapi iskorišćavaju snimljena djela poznatih umjetnika – od Čaka Berija do Maraje Keri.
Američko udruženje diskografske industrije (RIAA) najavilo je tužbe izdavačkih kuća, među kojima su Sony Music, Universal i Warner.
Jedan postupak pokrenut je pred federalnim sudom u Bostonu protiv Suno AI, a drugi u Njujorku protiv Uncharted Labsa, koji je razvio Udio AI, piše Headliner.
Izvršni direktor Suno AI Mikei Šulman naveo je u pisanoj izjavi da je ta tehnologija “dizajnirana da generiše potpuno nove rezultate, a ne da pamti i ponavlja već postojeći sadržaj” i da ne dozvoljava korisnicima da referenciraju konkretne umjetnike.
Šulman je objasnio da je njegov startup, sa sjedištem u Kembridžu u Masačusetsu, pokušao da to objasni velikim muzičkim kompanijama, “ali umjesto da se upuste u raspravu u dobroj vjeri, oni su se okrenuli svojoj staroj advokatskoj priči“.
Udio za sada ne odgovara na zahtjeve za komentar.
Predsjednik i izvršni direktor RIAA Mič Glezijer naveo je u pisanoj izjavi da muzička industrija već sarađuje sa odgovornim programerima vještačke inteligencije, ali je dodao da “nelicencirani servisi poput Sunoa i Udioa koji tvrde da je ‘pošteno’ kopirati životno djelo umjetnika i iskoristiti ga za profitiranje bez saglasnosti ili plaćanja, unazađuju obećavajuću priču o istinski inovativnoj vještačkoj inteligenciji za sve nas”.
AI je užarena tema u muzičkoj industriji, a u debatama se pominju i kreativne mogućnosti nove tehnologije i bojazni oko njene zakonitosti.
U martu, Tenesi je postao prva američka savezna država koja je donijela zakon o zaštiti tekstopisaca, izvođača i drugih profesionalaca u muzičkoj industriji od potencijalnih opasnosti vještačke inteligencije.
Pristalice tog zakona kažu da je njegov cilj osigurati da AI alati ne mogu da repliciraju glas umjetnika bez njihovog pristanka.
U aprilu, više od 200 umjetnika potpisalo je otvoreno pismo neprofitne Alijanse za prava umjetnika u kojem se tehnološke kompanije za vještačku inteligenciju, programeri i platforme za digitalne muzičke usluge pozivaju da prestanu da koriste vještačku inteligenciju za kršenje i obezvrijeđivanje prava ljudskih umjetnika.