fbpx

Florens Artman u zatvoru

Bivša glasnogovornica Haškog tribunala Florens Artman uhapšena je u četvrtak 24. marta pred zgradom Haškog tribunala i odvedena na odsluženje sedmodnevne zatvorske kazne.

Florence Hartmann 01

Uhapsili su je pripadnici obezbeđenja Tribunala UN po nalogu veća koje je izreklo pravnosnažnu presudu. Predstavnici civilnog društva iz regiona bivše Jugoslavije izražavaju podršku Florens Artman i njenom beskompromisnom zalaganju za istinu.

Florens Artman kaznu nije zaslužila zbog postupka uobičajenih za kategoriju nepoštovanja suda, poput pritisaka na svedoke ili odbijanja da svedoči pred međunarodnim sudom, već zbog radnje koja je doprinela rasvetljavanju istine i hrabre odluke da se suprotstavi praksi skrivanja dokumenata od javnosti za račun interesa država. Ona je, naime, u svojoj knjizi „Mir i kazna“ u članku pod nazivom „Sakriveni vitalni dokumenti o genocidu“, objavljenom u januaru 2008. godine, objavila informacije o odluci Žalbenog veća kojom se odobrava poverljiv karakter dokumentima Vrhovnog saveta odbrane, a koje je Srbija dostavila Tribunalu u predmetu Slobodana Miloševića.

Podsećamo na njenu izjavu datu nedavno televiziji N1 u emisiji Pressing: „Otkrila sam jednu odluku gde sudije kažu – mi krijemo vrlo bitne ratne arhive Miloševićevog režima jer će Srbija u slučaju da Bosna traži reparaciju morati da plati milione dolara, što će uticati na ekonomiju Srbije… Samo taj deo sam uradila. Sudije su kasnije same skinule zaštitu nad tim dokumentima, zato što sam rekla da su to nezakonito uradili. Oni su sebe osramotili što su mene optužili, što imaju nalog za hapšenje. Važno je da smo mi dobili pristup tim dokumentima.“

Duboko smo ubeđeni da postupak Florens Artman, makar bio u suprotnosti sa Statutom Haškog tribunala, nije u suprotnosti sa pravdom. Naprotiv. Zbog toga stojimo uz njenu posvećenost borbi za istinu i nastojanje da se državne arhive učine dostupnim.

Na kraju, podsećamo i na činjenicu da se Haški tribunal odlučio za hapšenje Florens Artman u trenutku kada je pokazao slabost u pogledu odbijanja Vojislava Šešelja da dođe na izricanje presude, i odluke Srbije da njega i još troje radikala, optuženih za nepoštovanje suda zbog pritisaka na svedoke, ne izruči Hagu. Tribunal je u prošlosti na sve optužene primenjivao iste aršine – tako bi moralo biti i ovog puta.

Fond za humanitarno pravo, 25.03.2016.

Peščanik.net