Srijeda, 17.02.2016. godine, sala Mjesne zajednice Borik u zgradi poznatoj kao Titanik. Građanska incijativa za Borik pozvala je građane na sastanak, u 18 časova.
Autor: Impuls
Dok sam slušala jednu od članica GI za Borik, Sandu Vukojević, kako prisutne upoznaje šta su sve do sada uradili, sjetila sam se te, 2012. godine, i protesta za Picin park. Mnogi će reći, pa parka više nema, sada je tamo betonsko staklena zgradurina, reći će niste uspjeli. Dok sam slušala Sandu Vukojević bilo mi je sve jasnije koliko smo zapravo uspjeli.
Na greškama na kojima su "pali" ti protesti, na njihovim temeljima, nikla je prva Građanska inicijativa u Banjaluci. Ništa nisu prepustili slučaju. Svaki korak su pažljivo odmjerili, i svaki napravili u skladu za zakonom.
Na sjednici Skupštine grada Banjaluka, u decemru prošle godine, zahtjev ove inicijative podržan sa peticijom koju je potpisalo preko 5 000 građana, a minimum je 700, našao se na Dnevnom redu. Nije prošao, nije bilo dovoljno odborničkih ruku koje bi poništile odluku da se na zelenoj površini i dječjem igralištu gradi crkva sa pratećim objektom. Nije bilo dovoljno odbornika koji su htjeli da shvate da ova inicijativa nije protiv izgradnje crkve, već za očuvanje zelene površine i dječjeg igrališta. Ali to je skupština, tamo se ionako samo provlače odluke koje se dogovaraju na nekim drugim mjestima.
Zato to i jeste uspjeh. Dobro su se prodrmali "centri moći“ koji u ovom gradu o svemu odlučuju. Još prije protesta za Picin park, a mnogi to ne znaju, građanima, neukima, regulacioni plan je predstavljan kao neka "svetinja", nešto što je iznad svih zakona, kao nepromjenjiva konstanta, osim za one iz tih "centara moći".
Od tada su se stvari prilično promijenile. Više to nije neki "zakucan dokument" koji nije podložan raspravama i promjenama. Sada, nakon svih aktivnosti koje je provela GI za Borik, regulacioni plan postaje nešto što se može preispitivati. Ali, u Gradskoj upravi još uvijek smatraju da je to samo njihova privilegija, pa je načelnici Odjeljenja za prostorno uređenje u Gradskoj upravi Banjaluke, Saneli Kecman naloženo da raspiše javni poziv za ovlaštene projektatske kuće, koje bi izvršile analizu lokacija na području Borika pogodnih za izgradnju crkve i pratećeg objekta.
Ali to neće ići tako, odlučni su u GI za Borik. Načelnici su uputili zahtjev kojim traže da se GI za Borik tretira kao zainteresovana strana u postupku analize potencijalnih lokacija za izgradnju pravoslavnog hrama sa pratećim objektom na području naselja Borik.
Uputili su i zahtjev gradonačelniku grada Banjaluka Slobodanu Gavranoviću, da se po ovom pitanju sastanu. Na zahtjev koji su uputili crkvi za satanak, prošle godine, još nisu dobili odgovor.
Na žalbu koju su uputili Vrhovnom sudu, dobili su odgovor da je isti pokrenuo postupak u skladu sa propisanom procedurom. Svojim predanim radom članovi/ce GI za Borik uključili su u ovaj slučaj i Ombudsmana za djecu.
Krug oko “centra moći” u Gradskoj upravi polako se steže, i svako ko misli da im je svejedno, da ih se ne dotiče, dobro se vara. To što ne vidimo koliko se “tresu” ne znači i da se ne tresu. Za njih je ovo izborna godina, to treba imati na umu, ali i za nas je. Ako ćemo pravo, i to je kod nas obrnuto postavljeno, jer izborna je godina za nas, a oni su samo ti koje biramo da nas predstavljaju i plaćamo da rade u našem interesu.
Na kraju, kako reče Miodrag Dakić, iz GI za Borik, i mi se moramo pogledati u ogledalo.
Ne zaboravite nikada da svaka vlast uzme onoliko prava koliko joj mi, građani dozvolimo, ali da i građani dobiju onoliko prava koliko od vlasti “otmu”. Demokratizacija društva ne funkcioniše po principu od ponedjeljka smo demokratsko društvo, već je to stalni proces u kome “glavnu ulogu” igraju građani, a ne Gradske uprave, odbornici, skupštine... Oni su tu da u naše ime grade društvo kakvo mi želimo, za nas i našu djecu.
Pa dragi građani/ke, pogledajte se u ogledalo. Imate priliku da se pridružite ovim sjajnim ljudima koji rade veliki posao za sve nas, a pomoć im je potrebna.
Do nas je!