Foto: Mayara Donaria, facebook PSOL 50
Likvidacija poznate borkinje za prava obespravljenih šokiralo je i diglo na noge mnoge u Brazilu, ali i u drugim državama u kojima su, poput Francuske i Kanade, održani prosvjedi solidarnosti.
Tisuće ljudi prosvjedovalo je ovoga vikenda u Brazilu u znak protesta jer punih mjesec dana vlasti nisu otkrile tko je i zašto ubio gradsku zastupnicu i aktivisticu za ljudska prava Marielle Franco, javljaju tamošnji mediji.
Marielle Franco, 38-godišnja feministica i protivnica vojno-policijskog nasilja u siromašnim gradskim četvrtima, ubijena je u automobilu 14. ožujka navečer zajedno s vozačem Andresonom Pedrom Gomezom dok se vraćala iz posjeta jednoj od favela u Rio de Janeiru. Njezin kolega, zadužen za odnose s javnošću, koji je bio na stražnjem sjedištu je ranjen.
Amnesty International (AI) u petak je ponovio upozorenje brazilskim vlastima da svi odgovorni za smrt Marielle Franco moraju biti privedeni pravdi.
„Brazilske vlasti moraju hitno i prioritetno riješiti ubojstvo aktivistice za ljudska prava Marielle Franco i njezinog vozača Andersona Gomeza i dovesti sve odgovorne pred lice pravde“, stoji u novom priopćenju AI-a.
„Društvo treba znati tko je i zašto ubio Marielle. Svaki slijedeći dan u kojem ubojstvo ostaje neriješeno, povećava rizik i pogoršava okruženje u kojem djeluju branitelji ljudskih prava“, izjavila je Jurema Werneck, izvršna direktorica Amnesty Internationala za Brazil.
„Ako država ne privede krivce k pravdi, šalje poruku da aktivisti za ljudska prava mogu biti ubijeni i da će to proći nekažnjeno. Vlasti moraju jasno reći da to nije slučaj i brzo poduzeti istragu kako bi otkrili tko je ubio Marielle, ali i one koji su naredili njezinu smrt“, stav je Amnesty Internationala.
Istraga za sada tapka u mjestu. Nekoliko dana nakon ubojstva otkriveno je samo da meci kojima su ustrijeljeni Marielle Franco i vozač - policijskog porijekla. Ministar javne sigurnosti Raul Jungmann ustvrdio je da su meci ukradeni „prije mnogo godina“ na području udaljenom više od 2 000 kilometara od Rio de Janeira.
Likvidacija poznate borkinje za prava obespravljenih šokiralo je i diglo na noge mnoge u Brazilu, ali i u drugim državama u kojima su, poput Francuske i Kanade, održani prosvjedi solidarnosti.
Neovisnu istragu zatražio je i niz poznatih svjetskih aktivista, profesora, filmskih režisera, glumaca i pisaca. Otvoreno pismo potpisali su, među ostalim, aktivist za građanska prava Jesse Jackson, poznati zviždač Edward Snowden, politički teoretičar Noam Chomsky i filmski producent Oliver Stone.
Brazil je jedna od najnesigurnijih država za branitelje ljudskih prava. Prema podacima Amnesty Internationala, samo u 2017. godini ubijeno je najmanje 58 aktivista.
Tekst o Marielle Franco objavio je prije mjesec dana i Forum.tm, a možete ga pročitati ovdje.
Foto:Nunah Alle, facebook PSOL 50
Foto: Rithyele Dantas, facebook PSOL 50
Foto: Maria Duda, facebook