fbpx

Zeleni pojas Sahare: Pustinja Sahara nekada je bila zelena

sahaar 1

Poznata je činjenica kako Sahara nekada nije bila pustinja i kako je bila zelena. Međutim, nismo znali kada je ozelenjena, koliko se prostirao zeleni pojas Sahare i koliko je dugo trajao ovaj tzv. afrički humidni period. Sada znamo nešto više.

Prije nekoliko hiljada godina na sjeveru Afrike je bilo dovoljno kiše da su na području Sahare postojala jezera umjesto pustinje. Ljudi su lovili krupne životinje po zelenom krajoliku i crtali prizore iz svojih života na zidovima pećine. Sada su stalagmiti iz jedne marokanske spilje otkrili kako je zapravo Sahara izgledala ne tako davno, u geološkim terminima.

Zelenilo Sahare je doseglo vrhunac prije 9.000-6.000 godina. Međutim, do sada nismo znali koliko se sjeverno protezala zelena Sahara, ni koliko je dugo trajala na njezinom sjevernom rubu. Sada imamo bolju predstavu kako je ono što je sad pustinja izgledalo nekad.

 

Hai Cheng sa Xian Jiaotong univerziteta u Kini i njegov tim su proučavali tri stalagmita iz spilje Wintimdouine na jugozapadu Maroka. Izotopi kisika u stijenama čuvaju podatke o oborinama u posljednjih 11.500 godina.

Stalagmiti su pokazali da je klima postala kišna prije oko 9.000 godina, a suha prije otprilike 4.000 godina. Formacije potvrđuju da se zapadnoafrički ljetni monsun proširio na sjever u spilju. Zeleni pojas i fenomen afričkog humidnog perioda je prema ovom radu dopirao do 31 stepena sjeverne geografske širine, ali nije mogao doći do 34. stepena, zbog planinskog masiva Atlas.

Prije ovog perioda, Sahara je također bila pustinja, a do humidnog perioda dolazi u ciklusima od 20.000 usljed promjena u položaju Zemljine ose i još nekim varijablama koje su uzrokovale jači zapadnoafrički monsun.

-oslobodjenje.ba