fbpx

WWF: Populacije divljih životinja pale su za 73% od 1970

WWF: Populacije divljih životinja pale su za 73% od 1970

Foto: WWF

U nekim oblastima, WWF-ov izveštaj "Živa planeta" navodi da je populacija divljih životinja opala i do 95%. Amazonska prašuma je posebno ranjiva.

Svjetski fond za prirodu (WWF) objavio je najnoviji izvještaj Živa planeta, u četvrtak, pokazujući da su divlje populacije životinjskih vrsta pale za više od 70% od 1970.

U nekim područjima s velikom bioraznolikošću, poput Latinske Amerike i Kariba, taj je broj bliži 95%.

"Slika koju prikazujemo je nevjerojatno zabrinjavajuća", rekla je Kirsten Schuijt, glavna direktorica WWF Internationala, na konferenciji za novinare.

Međutim, primijetila je, "dobra vijest je da nismo prešli tačku s koje nema povratka", te je istaknula velike poticaje vlade i potrošača za povećanjem održivosti.

Amazonska zaštita ključna za održavanje života

"Ovdje se ne radi samo o divljim životinjama, već o bitnim ekosistemima koji održavaju ljudski život", dodao je Daudi Sumba, WWF-ov glavni službenik za zaštitu prirode.

"Promjene bi mogle biti nepovratne, s razornim posljedicama za čovječanstvo", rekao je, navodeći krčenje šuma u Amazoniji, koje bi moglo "preusmjeriti ovaj kritični ekosistem iz ponora ugljika u izvor ugljika".

Doista, izvještaj upozorava da amazonska prašuma koja je ključna za održanje cjelokupnog života na Zemlji, dostiže "vrhunsku tačku" izazvanu klimatskim promjenama i krčenjem šuma koja bi cijelo područje mogla pretvoriti u šikaru.

Oko 35.000 divljih populacija oko 5.000 vrsta ptica, sisavaca, vodozemaca, gmazova i riba praćeno je za potrebe izvještaja. U prosjeku su zabilježili pad od oko 73%, rekao je WWF.