Uticaj klimatskih promjena na porast turbulencija: Studije pokazale da li će "nemirni letovi" postati uobičajeni?
Foto: Impuls
Nekoliko studija je ukazalo na to da bi mogle postati jače jer klimatske promjene mijenjaju mlazne struje i grmljavinske oluje. Prema jednoj studiji, od 2050. do 2080. nemirni letovi postaće uobičajeni kao umjerene turbulencije.
Letenje avionom kroz vjetrovite, olujne uslove može prouzrokovati opasno, turbulentno putovanje. Međutim, "vedro plavo nebo ne garantuje mirno letenje", tvrdi Pol Vilijams, profesor atmosferskih nauka na Univerzitetu u Redingu u Velikoj Britaniji, koji je objasnio vezu između "nemirnog leta" i klimatskih promjena.
"Turbulencija u čistom vazduhu je potpuno nevidljiva, kao što samo ime kaže, pa nema veze sa letenjem kroz oluju... Pojavljuje se niotkuda, često bez upozorenja i pojava je sve češća. U čistom vazduhu uzrokovana je nestabilnošću u mlaznom toku, što se povećava kako se atmosfera zagrijava", rekao je on, prenosi Euroactiv pozivajući se na yaleclimateconnections.org.
U nedavnom istraživanju, njegov tim je otkrio da se tokom posljednjih 40 godina ozbiljna turbulencija iznad Sjevernog Atlantika povećala za više od 50 posto. Naučnici očekuju da će ovakva vrsta turbulencije postati još češća kako se globalno zagrijavanje nastavlja.
Studija je analizirala podatke prikupljene između 1979. i 2020. i otkrila značajno povećanje turbulencija u čistom vazduhu, a za glavni razlog navode klimatske promjene, prenio je Reader’s Digest prošle godine.
Stalno rastuća količina toplog vazduha zbog emisije ugljen dioksida pratila je stopu povećanja turbulencija u čistom vazduhu. Taj topli vazduh diže se u mlazni tok, stvarajući vjetar koji uzrokuje turbulencije u čistom vazduhu.
"Klimatske promjene imaju značajan uticaj na učestalost vazdušnih turbulencija zbog češćih slučajeva vrlo nestabilnog vazduha," rekao je naučnik Dan Bab.
Dijelom je to zbog vremena kada je mlazna struja jača, ali takođe se javlja na frontalnoj granici, gdje se susreću tople i hladne struje. Kao rezultat toga, kaže on, područja duž frontalne granice mogu doživiti jake grmljavinske oluje s velikom kišom, vjetrovima i turbulencijama.
Nekoliko studija je ukazalo na to da bi turbulencije mogle postati učestalije i imati veći intenzitet jer klimatske promjene mijenjaju mlazne struje i grmljavinske oluje. Prema jednoj studiji, od 2050. do 2080. zimske jake turbulencije u čistom vazduhu postaće jednako uobičajene kao umjerene turbulencije.