fbpx

Ujedinjeni u borbi protiv invazvnih vrsta u slivu rijeke Save

DSCF1195 1024x683

Invazivne strane vrste su biljke, životinje i drugi organizmi koji nisu prirodno rasprostranjeni na određenom području, već su unešene prvenstveno ljudskim delovanjem. Nekontrolisano se šire slivom rijeke Save, istiskuju domaće vrste, imaju negativan uticaj na druge domaće vrste, menjaju svojstva zemljišta, smanjuju obradive poljoprivredne površine, uzrokuju velike probleme kod odbrane od poplava i sl. Ukratko – menjaju prirodna staništa od opšteg značaja i veoma ih je teško iskoreniti.

Članice Mreže parkova uz rijeku Savu okupili su se 12. marta 2019. godine na regionalnoj radionici u Specijalnom rezervatu prirode Zasavica u Sremskoj Mitrovici, koja je organizovana u okviru projekta Sava TIES. Cilj radionice je bio da doprinese pronalasku djelotvornog rješenja za trajno uklanjanje i suzbijanje invazivnih stranih vrsta biljaka, koje nisu samo problem zaštite prirode, već imaju i negativan uticaj na zdravlje ljudi i uzrokuju velike ekonomske gubitke.

Momir Paunovć iz Instituta za biološka istraživanja “Siniša Stanković” je u ime Međunarodne komisije za zaštitu Dunava istakao veliki problem invazivnih vrsta i pohvalio inicijativu Sava TIES projekta za rješavanje ovog gorućeg problema na slivu rijeke Save. Gospodin Paunović je ohrabrio sve građane da daju svoj doprinos u borbi protiv invazivnih vrsta korišćenjem mobilne aplikacije pomoću koje mogu da se dele informacije o čak 37 invazivnih vrsta od evropskog značaja.

“Invazivne strane vrste imaju veliki negaivan uticaj na zaštićena prirodna područja jer potiskuju i ugrožavaju prirodnu domaću vegetaciju i tako smanjuju biološku raznovrsnost. Veliki problem Specijalnog rezervata Zasavica je invazivna strana vrsta “cigansko perje” koja će biti uklonjena sa površine od oko 30 ha u rezervatu tokom SavaTIES projekta,” rekao je Slobodan Simić, direktor Rezervata Zasavica.

Invazivne strane vrste su biljke, životinje i drugi organizmi koji nisu prirodno rasprostranjeni na određenom području, već su unešene prvenstveno ljudskim delovanjem. Nekontrolisano se šire slivom rijeke Save, istiskuju domaće vrste, imaju negativan uticaj na druge domaće vrste, menjaju svojstva zemljišta, smanjuju obradive poljoprivredne površine, uzrokuju velike probleme kod odbrane od poplava i sl. Ukratko – menjaju prirodna staništa od opšteg značaja i veoma ih je teško iskoreniti. Procenjuje se da šteta koju imaju na svetsku ekonomiju iznosi oko 1,4 milijardi dolara, tj. oko 5% vrednosti svetske ekonomije.

Projekat „Očuvanje staništa sliva rijeke Save kroz međunarodno upravljanje invazivnim vrstama – Sava TIES” sufinansiran je sredstvima Evropske unije (ERDF, IPA), a sprovodi se na području Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije. Partneri na projektu su fond „EuroNatur”, JZ „Krajinski park Ljubljansko barje”, JU „Park prirode Lonjsko Polje”, JU „Zeleni prsten Zagrebačke županije”, JP „Nacionalni park Una d.o.o. Bihać” , Centar za životnu sredinu, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode AP Vojvodine, Pokret Gorana Sremska Mitrovica, JP „Vojvodinašume”. Vrednost projekta Sava TIES je 1.604.137 €.

Link na mobilnu aplikaciju za deljenje informacija i invazivnim vrstama je dostupan na ovom linku.

DSCF1096

CZZS