U Beču je 30 elektrana u vlasništvu građana
Bečka firma za snabdjevanje električnom energijom “Wien Energie” je 2012. godine otvorila na sjeveru grada prvu solarnu elektranu u vlasništvu građana koja je imala 2100 panela. Paneli su rasprodani unutar dvije sedmice, a svaki je koštao 950 eura.
Pet godina kasnije rezultati su više nego zadovoljavajući. U međuvremenu je otvoreno ukupno 30 elektrana čiji su većinski vlasnici građani Beča – 26 solarnih i 4 vjetroelektrane, a preko 10.000 osoba u njih je investiralo oko 35 miliona eura.
Od 2012. godine je na taj način proizvedeno preko 50.000 MWh električne energije, što odgovara potrošnji od 550.000 frižidera i smanjenju od 17.000 tona CO2 godišnje. Solarna polja koja su pri tom nastala odgovaraju veličini od 19 nogometnih igrališta.
Svakom vlasniku paneli donose oko 1,75 posto profita godišnje, a sve funkcioniše po principu sale-and-lease-back. Zainteresovani mogu kupiti panele, a firma ih potom od njih unajmljuje i za to im na godišnjoj bazi direktno na račun uplaćuje profit.
Zanimljiva je i činjenica da nakon isteka roka trajanja solarnih panela, za cca 23 godine, građani novac potrošen na njihovu kupovinu dobiju nazad. Vlasnici elektrana osim toga u svakom trenutku imaju mogućnost da svoje elektrane prodaju firmi natrag, i to po jednakoj cijeni po kojoj su ih kupili.
U sljedećih pet godina “Wien Energie” će u obnovljiva rješenja snabdjevanja električnom energijom investirati 460 miliona eura, a plan je udio obnovljive energije do 2030. udvostručiti na 35 do 40 posto. Trenutno se iz tih izvora energije snadbijeva 800.000 ljudi, a do 2030. taj bi broj trebao iznositi 1,5 miliona.
Kupnjom vaučera u iznosu od 250 eura građani austrijske metropole mogu se uključiti u finansiranje najnovijeg takvog postrojenja u Beču koje je ujedno i najveće solarno postrojenje u Austriji.
Trenutno se na prodaju nudi 5.000 paketa vaučera, a njihovom kupnjom vlasnici ostvaruju pravo na godišnje vaučere za električnu energiju na razdoblje od pet godina koje mogu iskoristiti na račune za struju bečkog gradskog poduzeća za opskrbu energijom Wien Energie. Visina tih vaučera ovisi o količini energije koju proizvede solarna elektrana. Svakom paketu fiktivno je dodijeljen solarni modul nominalne snage 300 Wp, a obračunava se njegova godišnja proizvodnja. Minimalna zajamčena proizvodnja iznosi 312 kWh godišnje, što otprilike odgovara iznosu od 53 eura te vlasniku donosi oko dva posto profita godišnje. No, u slučaju da solarna elektrana proizvede više energije od toga, u skladu s tim povećat će se i profit. Pomoću tehnologije blockchain cijela je solarna elektrana digitalizirana, a svakom je modulu dodijeljen jedinstven broj, što proizvodnju čini potpuno transparentnom.
(EUROCOMMPR)