fbpx

Talijanska vlada ukida zakonske privilegije naftnim kompanijama za bušenje nafte u Jadranu

S tri amandmana na Zakon o stabilnosti talijanska je Vlada učinila važan korak kada je bušenje nafte u Jadranu u pitanju te na taj način priznala kako je do sada žrtvovala održivi razvoj u korist naftnih kompanija.

22091547d698bfe0ebb39365a4becac2jadran

S tri amandmana na Zakon o stabilnosti talijanska je Vlada učinila važan korak kada je bušenje nafte u Jadranu u pitanju te na taj način priznala kako je do sada žrtvovala održivi razvoj u korist naftnih kompanija. Time su priznali da se spomenute djelatnosti ne mogu smatrati strateškima te da nema opravdanja za ubrzane procedure izdavanja dozvola koje onemogućavaju transparetnost i sudjelovanje javnosti. Amandmanima se ukida i mogućnost produljenja tridesetogišnjih koncesija za eksploataciju nafte i plina.

Važna je to pobjeda višegodišnje kampanje okolišnih organizacija među kojima je i WWF, te lokalnih pokreta protiv bušenja nafte u Jadranu u Italiji. Kampanju je podržalo i 10 talijanskh Regija, zatraživši nacionalni referendum po tom pitanju. Ovim se amandmanima zapravo usvajaju zahtjevi iz zatraženog referenduma, koji je prošao prvu provjeru ustavnosti, dok se konačna odluka Ustavnog suda očekuje u siječnju ili veljači 2016. godine. Promjena kursa talijanske Vlade bez sumnje je rezultat i velike međunarodne mobilizacije protiv eksploatacije fosilnih goriva i s njom povezanih klimatskih promjena.

"To dokazuje kako je nepromišljeno bilo donošenje zakona kojim se poticalo bušenje nafte u Jadranu, kako je ono bilo od koristi samo naftnim kompanijama a preveliki rizik za morski okoliš i na njemu počivajućim djelatnostima poput ribarstva i turizma. Iskorištavanje podmorskih ležišta nafte ne rješava talijanski problem s energijom jer bi utvrđene količine nafte u podmorju bilo dostatne za samo sedam tjedana nacionalnih potreba za energijom). Nakon obveza preuzetih na Konferenciji o klimi u Parizu, zahtijevamo od Vlade da napusti istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i krene putem dekarbonizacije ekonomije odnosno putem koji neće imati negativan učinak na klimu”, poručuju talijanske okolišne organizacije.

Sad je na talijanskom Parlamentu da usvoji amandmane koje je predložila Vlada.

WWF