Svjetski fond za prirodu: Neophodna veća posvjećenost država u borbi protiv klimatskih promjena
Svjetski fond za prirodu (WWF) podržao je usvajanje pravilnika o primjeni Pariskog sporazuma na konferenciji Ujedinjenih Nacija o klimi (COP24), ali je izrazio zabrinutost zbog nedostatka ambicije pojedinih država da rješavaju gorući problem klimatskih promjena.
"Svjetski lideri došli su u Katovice sa zadatkom da odgovore na posljednja naučna istraživanja koja pokazuju da imamo samo 12 godina da emisiju gasova sa efektom staklene bašte smanjimo za 50 odsto i tako spriječimo katastrofalno globalno zagrijavanje. Značajan napredak je ostvaren, ali u Poljskoj se pokazalo da mnoge države i dalje ne razumiju ovu klimatsku krizu", izjavio je direktor programa za klimu i energiju u WWF-u Manuel Pulgar – Vidal.
On je ocjenio da je "srećom Pariski sporazum imun na geopolitičke oluje i sada je potrebna veća posvjećenost država prije 2020. godine, jer budućnost svih nas je u pitanju".
Najnoviji izveštaj Međuvladinog panela o klimatskim promjenama ukazao je na potrebu da države povećaju svoje ciljeve u borbi sa klimatskim promjenama već do 2020. godine, kako bi se globalno zagrijavanje zadržalo ispod dva stepena Celzijusa, kako je dogovoreno Pariskim sporazumom, piše u saopštenju WWF-a.
Dodaje se da su velika očekivanja sada usmjerena na Samit generalnog sekretara Ujedinjenih Nacija koji će se održati 23. septembra 2019. godine.
"Lideri sada imaju jasan zadatak, a to je da na ovu konferenciju u septembru dodju sa većom posvjećenošću i unaprijeđenim ciljevima koje će ispuniti do 2020. godine. Sve manje od toga značilo bi politički neuspjeh", kazao je Pulgar-Vidal.
Beta