fbpx

Starija stabla pomažu u zaštiti ugroženih vrsta

Starija stabla pomažu u zaštiti ugroženih vrsta

Foto: Impuls

Najstarija stabla u šumi pomažu da se spriječi nestanak ugroženih vrsta u prirodnom okruženju, pokazalo je novo istraživanje. Ovo je slučaj sa vučjim lišajevima, ugroženim širom Evrope, koji sada nalazi utočište na najstarijem drveću u visokim planinama Pirineja. Ova studija po prvi put otkriva odlučujuću ulogu najstarijeg drveća u očuvanju drugih živih bića zahvaljujući njihovoj karakterističnoj i jedinstvenoj fiziologiji.

Najstarija stabla u šumi pomažu da se spreči nestanak ugroženih vrsta u prirodnom okruženju, pokazalo je istraživanje koje je vodio Univerzitet u Barseloni. Ovo je slučaj sa vučjim lišajevima – ugroženim širom Evrope – koji sada nalazi utočište na najstarijem drveću u visokim planinama Pirineja. Ova studija po prvi put otkriva odlučujuću ulogu najstarijeg drveća u očuvanju drugih živih bića zahvaljujući njihovoj karakterističnoj i jedinstvenoj fiziologiji.

Očuvanje najstarijih stabala u šumama biće od suštinskog značaja za zaštitu biodiverziteta u šumskim ekosistemima, koji su sve više pogođeni uticajem globalnih promjena, piše ScienceDaily

Ovo se navodi u novoj studiji objavljenoj u časopisu Proceedings of the National Academi of Sciences USA (PNAS). Studiju potpisuju stručnjaci Sergi Munne-Bosch i Ot Paskues, sa Biološkog fakulteta i UB Instituta za istraživanje biodiverziteta (IRBio).

Kada su stara stabla životna skloništa

Vučji lišaj (Letharia vulpina) je vrsta sa veoma ograničenom rasprostranjenošću koja preovlađuje u zrelim šumama i dugovječnim drvećem.

Porijeklom sa američkog kontinenta, takođe je pronađen u Evropi i na Iberijskom poluostrvu, u srednjim i visokim planinskim predjelima.

Sada su autori otkrili da je prisustvo ovog lišaja na Pirinejima povezano sa najdugovječnijim drvećem, tačnije crnim borom (Pinus uncinata).

"Ova stara stabla se nalaze na najizolovanijim mjestima, rastu na stijenama sa vrlo malo supstrata i pokazuju jedinstvene karakteristike u pogledu strukture i sastava. Tačnije, crni bor može da živi čak i više od milenijuma, a njegovo propadanje bi bilo najviše. važan faktor koji olakšava prisustvo lišaja", kaže profesor Sergi Mune-Boš.

„Paradoksalno, što su ova stabla lošija, to su ona korisnija za ekosistem (očuvanje lišajeva). Drugim riječima, što se kao pojedinci mogu činiti manje važnim zbog svog propadanja, to su važnija za cijeli ekosistem“, kaže Mune-Boš, koji se navodi kao jedan od najuticajnijih svjetskih stručnjaka na listi Clarivate Analitics-a za 2023.

Najbolje stanište za opstanak lišaja L. vulpina je najstarije drveće u šumi, napominju autori.

„U slučaju stogodišnjih i milenarnih stabala, jednostavnost njihovog razvoja, modularni rast koji im omogućava da bolje reaguju na povrede i oštećenja i visoka tolerancija na ekstremne uslove (vodeni stres, ekstremne temperature itd.) su faktori koji objašnjavaju njihovu veliku dugovječnost u prirodnom okruženju", objašnjava Ot Paskues, stručnjak sa UB-ovog Odjeljenja za evolucionu biologiju, ekologiju i nauke o životnoj sredini i IRBio.

"Drveće ima granice preživljavanja u ekstremnim uslovima, ali može da preživi sa malo vode i resursa hranljivih materija. Oni su u stanju da prežive ekstremne uslove i žive duže, zahvaljujući modularnom rastu i razdvajanju štete koja može da utiče na njih", kaže Mune-Boš .

Spori rast, koji je povezan sa odgovorima na stres – kao što je tipična hladnoća visokih planina ili suša, koja je sve češća tokom ljeta – takođe favorizuje dugovječnost ovih stabala.

Najveličanstvenije drveće, ugroženo ljudskim otiskom

Dugovječnost je jedan od bioloških ključeva koji bi objasnio jedinstvene ekološke funkcije drveća, zbog kojih je neophodno zaštititi vrste i starije drveće u najizolovanijim planinskim regionima.

"Svi pojedinci u populaciji su neophodni ne samo za svoju populaciju i vrstu, već i za cijeli globalni ekosistem. Sve je usko povezano, pa čak i opadanje i odumiranje drveća igra suštinsku ulogu u očuvanju biodiverziteta i ekosistema", kaže Mune -Bosch.

Ovim šumskim divovima prijeti ljudski otisak, posebno sječa drveća.

„Uslovi životne sredine nisu problem za ovo drveće, ali nažalost mi kao vrsta jesmo. Samo uz duboko poštovanje prema prirodi i životu drugih živih bića možemo sačuvati izuzetnu dugovječnost ovih stabala. I kao što smo našli u ovoj studiji, ovo će takođe biti odlučujuće za očuvanje cjelokupnog biodiverziteta kakav danas poznajemo“, zaključuju istraživači.

Prevod: Impuls