fbpx

Smrt aktiviste u Indoneziji: Sumnja se na ubistvo

golfrid

Aktivisti za životnu sredinu u Indoneziji izrazili su sumnju u vezi sa nedavnom smrću borca za ljudska prava – Golfrida Siregara (34), koji je bio nepokolebljiv zagovornik prava zajednica ugroženih plantažama uljanih palmi.

Golfrid, koji je bio član advokatskog tima Indonezijskog foruma za životnu sredinu (Walhi) za Sjevernu Sumatru, nađen je bez svijesti na nadvožnjaku u Medan-u, prijestolnici pokrajine, u noći 3. oktobra i odmah je prevezen u bolnicu. Pronađen je u nesvijesti pored svog motora, ali lične stvari poput laptopa, prstena i novčanika su nestale.

Od teških povreda glave, preminuo je 6. oktobra.

Preliminarni policijski izvještaj nagovještava da se povrijedio prilikom nezgode na motoru ili prilikom napada lopova na biciklima. Ali kolege aktivisti preispituju ovu teoriju, jer bi ga saobraćajna nesreća ga odbacila daleko od motora, a u slučaju nasilne krađe, počinioci bi uzeli i motor sa ostalim ličnim stvarima. Isto naglašavaju da su povrede bile isključivo na glavi, a ne na ostatku tijela odbacujući mogućnost nesreće sa motorom.

“Sumnjamo da je žrtva pretučena na drugoj lokaciji, a da je zbog uklanjanja dokaza prenešen na lokaciju gdje je i pronađen”, naveo je Roy Lumbangoal, Golfridov menadžer u Walhi, u izjavi novinarima 7. oktobra.

Walhi poziva policiju da pokrene temeljnu i transparentnu istragu o Golfridovoj smrti. Grupa je isto zamolila Nacionalnu Komisiju za ljudska prava da nadgleda policijsku istragu.

Zadnji kontakt sa Golfirdom su saradnici imali 2. oktobra poslijepodne kada je otišao od kuće da preda paket i održi sastanak. Do večeri se nije moglo doći u kontakt sa njim. U noći 3. oktobra u 1 sat vozač rikše je pronašao njegovo tijelo na nadvožnjaku.

Policija je izjavila da će pozvati vozača rikše na dodatno ispitivanje i provjeriti snimke sa nadzornih kamera na obližnjem lokaciji gdje je pronađen Golfrid.

Golfrid je najpoznatiji po pravnom savjetovanju i radu sa organizacijama civilnog društva u pomoći lokalnim zajednicama vezano za sporove oko zemljišta sa kompanijama palminog ulja.

Njegov poslednji posao bila je tužba protiv vlade Sjeverne Sumatre zbog navodnog falsifikovanja potpisa naučnika u procjeni uticaja na životnu sredinu za predloženi projekt hidroelektrane. Aktivisti navode da planirana brana ugrožava jedino poznato stanište Tapanuli orangutana (Pongo tapanuliensis), kritično ugrožene vrste. Golfrid je nedavno uložio žalbu Nacionalnoj Policiji protiv odluke policije Sjeverne Sumatre da odustane od istrage navodnog falsifikovanja.

Golfridova smrt je poslednja u uznemirujućem šablonu za aktiviste životnu sredinu koju umiru pod sumnjivim okolnostima u Indoneziji. Kako navodi Ainul Yaqin iz Fondacije za zaštitu ljudskih prava Indonezije, od 2010. do 2018. godine, zabilježen je 171 slučaj nasilja nad aktivistima u Indoneziji. Većina žrtava su aktivisti za životnu sredinu.

Ranije u toku godine, šef jednog Walhi odsijeka, West Nusa Tenggara, preživio je podmetnuti požar nakon što su ga napadači zabarikadirali u njegovoj kući i zapalili je.

“Borba boraca za ljudska prava uvijek će se voditi”, navodi u saopštenju organizacije Walhi.

Centar za životnu sredinu