fbpx

Potvrđeno: Golfska struja definitivno slabi

Potvrđeno: Golfska struja definitivno slabi

Foto: Pixabay

Golfska struja zaista slabi, potvrđuje to nova studija, a učinak će imati duboke implikacije na jedan od najvećih vremenskih sistema na našoj planeti. Kada se Golfska struja mijenja, mijenja se i klima.

Istraživači s Okeanografskog instituta "Woods Hole" i Univerziteta u Majamiju proučili su četiri decenije podatke iz Floridskog moreuza, uključujući mjerenja količine morske vode koja je u to vrijeme prošla regijom. Otkrili su da se prenos Golfske struje smanjio za oko 4 odsto u proteklih 40 godina, što opisuju kao prvi "uvjerljiv, nedvosmislen posmatrački dokaz" usporavanja. Iako temeljni razlozi nisu procijenjeni kao dio studije, postoji 99-odstotna vjerovatnoća da ovo slabljenje nije slučajan događaj, kažu istraživači.

"Ovo je najsnažniji, najdefinativniji dokaz koji imamo o slabljenju ove klimatski relevantne okeanske struje. Iako možemo definitivno reći da se ovo slabljenje događa, ne možemo reći u kojoj je mjeri povezano s klimatskim promjenama ili je li to prirodna varijacija", kaže fizički okeanograf Kris Piekuk iz Okeanografskog instituta "Woods Hole".

Floridski moreuz dobar je izlog za učinke Golfske struje, koja teče iz Meksičkog zaliva, oko Floride, uz istočnu obalu SAD-a, a zatim preko Atlantika. Struja sa sobom nosi topliju vodu, što zatim utiče na temperature, padavine, nivo mora, aktivnost uragana i još mnogo toga. Takođe prenosi hranjive tvari preko okeana, uključujući ugljik, prenosi "Science Alert".

U ovom slučaju, složeni Bajesov model – onaj koji razrađuje vjerovatnoće i nesigurnosti do visokog nivoa preciznosti – primijenjen je na podatke prikupljene iz satelitskih očitavanja, podmorskih kabela i terenskih snimanja.

Osim što je zabrinjavajući izvještaj o promjenjivom stanju Zemljine klime, studija je takođe dokaz koliko su važna dugoročna posmatranja okeana u prepoznavanju trendova koji traju nekoliko decenija ili čak i duže. Sada je jasno da Golfska struja slabi – i da je globalno zatopljavanje vjerovatni uzrok – ali naučnici nisu sigurni šta će se sljedeće dogoditi.

Struja i s njim povezani vremenski obrasci ključne su komponente klime planeta, utičući na ekstremne vremenske prilike, kao i na prosječne temperature i nivoe padavina. Ono što takođe treba razmotriti je kako će se promjene u klimi odraziti same na sebe, uzrokujući dalje poremećaje vremenskih sistema. Istraživači koji stoje iza ove trenutne studije se nadaju da se analiza podataka koju su koristili može primijeniti na druge regije okeana.

"Golfska struja je vitalna arterija cirkulacije okeana, pa su posljedice njenog slabljenja globalne. Mislim da postoji potencijal da ova tehnika izdvoji druge signale klimatskih promjena među raspršenim posmatranjima koja imamo u okeanu", kaže okeanografkinja Lisa Beal sa Univerziteta u Majamiju, prenosi "Klik".