Okean je apsorbovao toplotu izazvanu ljudskim aktivnostima, rezultat - domino efekat bez presedana
Foto: Shutterstock
Evropski servis Kopernikus objavio je kako su tokom mjeseca maja zabilježene najveće temeperature na površinama okeana bez leda, od kako se vrše mjerenja.
"Temperature na površini okeana već dostižu rekordne nivoe i naši podaci ukazuju da je prosječna temperatura za sva mora bez leda u maju 2023. godine, bila viša nego bilo kog drugog mjeseca maja", rekla je u saopštenju Samanta Bardžes, pomoćnica direktora evropskog servisa Kopernikus za klimatskem promjene.
Podaci se zasnivaju na kompjuterskim analizama na osnovu milijardi mjerenja koje vrše sateliti i brodovi, avioni i meteorološke stanice širom svijeta.
Pojedini podaci koje koristi Kopernikus potiču od 1950. godine, ali većinu od 1979. godine.
Prosječna temperatura na površini okeana (uvek isključujući zone gdje ima leda) u maju je bila oko 19,7 stepeni Celzijusa, odnosno 0,26 stepeni Celzijusa iznad srednje vrijednosti za period od 1991-2020, rekao je portparol Kopernikusa.
Okean je kao sunđer apsorbovao oko 90 odsto povećanja toplote izazvanog ljudskim aktivnostima.
To zagrijavanje izaziva domino efekat bez predsedana, navode Ujedinjene nacije, kao što su topljenje leda, podizanje nivoa mora, okeanski talasi toplote i povećanje kiselosti okeana.
Takođe se smanjuje kapacitet apsorbovanja ugljendioksida, a danas okean apsorbuje 25 odsto svih emisija ugljendioksida.
Kada je riječ o temperaturama na cijeloj planeti, mjesec maj je bio drugi najtopliji ikad registrovan.
"Mjesec maj 2023. bio je drugi najtopliji maj na svjetskom nivou", rekla je Bardžes i dodala da nastavlja da se primjećuje prirodana pojava nazvana El Ninjo u ekvatorijalnom Pacifiku.
El Ninjo je prirodna klimatska pojava obično povezana sa povećanjem temperature, povećanom sušom u nekim dijelovima svijeta i jakim kišama u drugim.
Posljednji put taj fenomen je bio 2018-2019, poslije čega je uslijedio dosta dug period od gotovo tri godine fenomena la Ninja, koji izaziva suprotne efekte odnosno smanjenje temperatura.
Svjetska meteorološka organizacija je početkom maja ocijenila da ima 60 odsto vjerovatnoće da se El Ninjo razvije do kraja jula i 80 odsto da to bude do kraja septembra.
Površine mora (van polarnih voda) bile su više od godišnjeg rekorda temperatura u aprilu, prema podacima američke organizacije NOAA objavljenim početkom maja.
Beta