fbpx

Novim projektima do brojnih koristi - Čak 106 miliona eura za zaštitu okeana i voda

ribe okena more korali foto Pixabay

Foto: Pixabay

Evropska komisija je najavila 18 novih projekata koji će primiti više od 106 miliona eura za doprinos misiji Europske unije 'Obnova naših okeana i voda'. Projektima je obuhvaćeno više od 370 korisnika iz 36 zemalja, uključujući mala i srednja poduzeća, istraživačke institucije, lokalna tijela, škole i firme. 

Oni će imati ključnu ulogu u postizanju klimatske neutralnosti i obnovi prirode zaštitom i obnovom bioraznolikosti u vodama, smanjenjem onečišćenja, podupiranjem održivog plavog gospodarstva i razvojem 'Evropskog digitalnog blizanaca okeana' (European Digital Twin of the Ocean – European DTO).

Sve članice EU-a uključene su u projekte, od Baltičkog i Sjevernog mora, preko rijeke Dunav, Sredozemnog mora i Atlantika.

Projekti će donijeti brojne koristi okeanima i vodama, kao što su rješenja za zaštitu i obnovu narušenih obalnih i morskih staništa, zaštita i obnova močvarnih područja, poplavnih ravnica, obalnih močvara i slanih močvara na Dunavu, mjere za sprečavanje, smanjenje i saniranje hemijskog onečišćenja u Sredozemnom moru, stavljanje održivih proizvoda i rješenja na bazi algi na tržište Baltičkog i Sjevernog mora, sprečavanje i uklanjanje otpadaka, plastike i mikroplastike – inovativna rješenja za europske rijeke bez otpada, smanjenje morskog otpada i onečišćenja upotrebom pametnih ribolovnih alata s malim uticajem na okoliš, integracija podataka o praćenju biološke raznolikosti u digitalni blizanac okeana, stvaranje e-knjižnice morskih i slatkovodnih vrsta te razvoj poslovnih modela za okeansku poljoprivredu koje vodi lokalna zajednica.

Zeleni izazovi

- Cilj je tih 18 novih projekata zaštititi i obnoviti zdravlje naših okeana i voda u područjima bioraznolikosti, slatkovodnih ekosistema, onečišćenja, plavog gospodarstva i dekarbonizacije. Više od 370 korisnika mobilizirano je kako bi se stvorila rješenja koja zelene izazove mogu pretvoriti u prilike za inovacije - izjavila je izvršna potpredsjednica Komisije nadležna za Evropu spremnu za digitalno doba Margrethe Vestager.

- Ti novi projekti predstavljaju dodatan posticaj za postizanje ciljeva misije. S nestrpljenjem očekujem promjene koje će donijeti ti projekti i pozivam sve da nam se pridruže na tom putu kako bismo spasili okean i naše rijeke - istaknuo je povjerenik za okoliš, okeane i ribarstvo Virginijus Sinkevičius.

Misije EU -a, uspostavljene u okviru programa Obzor Europa za razdoblje 2021. 2027., novi su način za pronalaženje rješenja za neke od najvećih društvenih izazova. Imaju ambiciozne ciljeve i ostvarit će opipljive rezultate do 2030. godine.

Saradnja 'svjetionicima'

Misija EU-a 'Obnova naših okeana i voda', pokrenuta u rujnu 2021., usmjerena je na zaštitu i obnovu zdravlja naših okeana i voda do 2030. s pomoću istraživanja i inovacija, angažmana građana i ulaganja u plavo gospodarstvo. Misija se bavi okeanima i vodama kao jednome i ima ključnu ulogu u postizanju klimatske neutralnosti i obnovi prirode, javlja EK.

Misijom se podupire regionalni angažman i saradnja 'svjetionicima' na području velikih morskih i riječnih slivova: Atlantsko-arktičko, Sredozemno more, Baltičko-Sjeverno more i Dunavsko-crno more. Svjetionici za misije su lokacije za pilot-projekte, demonstraciju, razvoj i provedbu aktivnosti misije širom mora i riječnih slivova EU-a.

Inače, projekti su odabrani na temelju poziva na podnošenje prijedloga objavljenog u 2022., uključujući istorazinsku evaluaciju koju su proveli nezavisni stručnjaci. Projektima će upravljati CINEA (Evropska izvršna agencija za klimu, infrastrukturu i okoliš), prenosi Energetika.