fbpx

Noćne ulične svjetiljke čine lišće nejestivim za insekte

Noćne ulične svjetiljke čine lišće nejestivim za insekte

Foto: Eugene/Unsplash

Ulična svjetla koja rade cijele noći dovode do toga da lišće postane toliko čvrsto da insekti ne mogu da ih pojedu, ugrožavajući lanac ishrane, pokazalo je istraživanje.

Impuls

Naučnici su primjetili da drveće u urbanim ekosistemima pokazuje daleko manje štete od drveća u ruralnijim područjima. Njihovo istraživanje, objavljeno u Frontiers in Plant Science, rasvjetlilo je potencijalni razlog.

„Primijetili smo da, u poređenju sa prirodnim ekosistemima, lišće drveća u većini urbanih ekosistema uopšteno pokazuje malo znakova oštećenja od insekata. Bili smo radoznali zašto“, rekao je autor studije, dr Šuang Zhang iz Kineske akademije nauka.

„Kod dvije najčešće vrste drveća u Pekingu, vještačko svjetlo noću dovelo je do povećane žilavosti listova i smanjenog nivoa biljojedi."

Vještačko svjetlo sa ulične rasvjete imalo je iznenađujući efekat na lišće ispitanih stabala. Naučnici su testirali dvije uobičajene vrste uličnog drveta u Pekingu: japansku pagodu i zeleni jasen. Drveće pagode ima manje, mekše listove koje insekti više vole da jedu. Istraživači su mislili da se biljke u oblastima sa visokim nivoom vještačkog svjetla mogu fokusirati na odbranu, a ne na rast, što bi značilo da će im listovi biti čvršći, sa više hemijskih odbrambenih jedinjenja.

Da bi testirali drveće, pronašli su 30 mjesta za uzorkovanje na glavnim putevima koji su obično osvjetljeni uličnom rasvjetom cijele noći. Izmjerili su količinu svjetlosti - osvjetljenost - na svakoj lokaciji, a zatim testirali lišće drveća na otpornost. Oni su testirali skoro 5.500 listova na svojstva uključujući veličinu, žilavost, sadržaj vode i nivoe hranljivih materija i hemijske odbrane.

Ako su listovi veći, to bi značilo da su biljke usmjeravale svoju energiju na rast listova, ali ako su bile čvrste i sadržavale tanine ili drugu hemijsku odbranu, to bi značilo da su svoju energiju izdvojile da se odbrani.

Otkrili su da što je više osvjetljenja, to su listovi čvršći. U oblastima koje su najsjajnije osvjetljene noću, listovi su bili izuzetno čvrsti i nisu pokazivali znake da ih insekti grizu.

Istraživači su rekli da iako nisu u potpunosti razumjeli zašto se to dogodilo, sugerisali su da drveće izloženo vještačkoj svjetlosti može produžiti trajanje fotosinteze.

Iako bi nekim ljudima moglo biti prijatnije da gledaju drvo sa netaknutim lišćem, to bi mogao biti loš znak za ekosistem.

„Lišće koje nema oštećenja od insekata može donijeti utjehu ljudima, ali ne i insekte“, rekao je Zhang. "Biljojedi su dio prirodnog ekološkog procesa koji održava biodiverzitet insekata."

Zhang je dodao: „Smanjena biljojedinost može dovesti do trofičnih kaskadnih efekata u ekologiji. Niži nivoi biljojeda impliciraju nižu brojnost insekata biljojeda, što bi zauzvrat moglo rezultirati nižim obiljem insekata grabežljivaca, ptica koje jedu insekte, itd. Opadanje insekata je globalni obrazac primjećen posljednjih decenija. Trebalo bi da posvetimo više pažnje ovom trendu.”