Mount Everest se pretvara u deponiju
Najviša planina na svijetu Mont Everest postala je najveće odlagalište otpada – kada turisti uklanjaju visinske logore, za sobom ostavljaju šatore, slomljenu opremu, prazne boce sa kiseonikom, kao i velike količine izmeta.
Uz alpiniste koji u velikom broju slučajeva pokušavaju da za sobom ne ostave tragove, na krov svijeta počele su da se penju, u organizaciji specijalizovanih agencija, i turističke grupe.
Iza njih, na padinama planine, ostaju tone smeća.
“To je odvratno, pravo ruglo”, upozorava vodič Pemba Dorje i ističe da se na planini nalaze “tone otpada”.
I Tibet i Nepal pokušavaju da riješe ovaj problem i podstaknu penjače da sa sobom odnesu otpad.
Nepal traži depozit od 4.000 dolara po timu koji se vraća, ako svaki član donese sa sobom najmanje osam kilograma smeća.
U Nepalu su ostvareni određeni pomaci. Alpinisti su sa sobom vratili 25 tona smeća i 15 tona izmeta, ali to je samo mali dio otpada rasutog po planini.
Problem je u tome što turisti, koji su već dali veliki novac za trening i uspon, ne mare za taj relativno mali iznos depozita.
Prema izvještaju iz 2016. godine, šerpasi (vodiči) uklone, u prosjeku, 11.793 kilograma ljudskog izmeta svake godine, koji odlažu u jarke u obližnjem selu.
To postaje noćna mora za stanovnike, pogotovo u vrijeme monsuna, kada taj sadržaj dospijeva u njihovu rijeku.
Uz sve to, postoji i nerješiv problem leševa nastradalih planinara koji ostaju po padinama jer je previše opasno evakuisati tijela, navode naučni portali.
(SRNA)