Kvalitet vazduha: Šta znače boje i brojevi koje vidimo na aplikacijama?
Brojka koju vidite na aplikacijama zapravo predstavlja indeks kvaliteta vazduha (air quality index, AQI) i služi da podatke o trenutnim koncentracijama zagađujućih materija u vazduhu (koje se mjere u mikrogramima po metru kubnom) "prevede" u skalu jednostavniju za razumijevanje kojom bi se ocijenilo trenutno stanje kvaliteta vazduha na određenom području.
Vrijednosti na skali se mogu kretati od 1 do 500, a kvalitet vazduha je podjeljen u 6 kategorija, od zelene – dobre, do bordo, koja je ocjenjena kao opasna:
0-50 Zelena – dobar kvalitet vazduha
51-100 Žuta – umjereno dobar kvalitet vazduha
101-150 Narandžasta – vazduh koji je nezdrav za osjetljive grupe
151-200 Crvena – nezdrav vazduh
201-300 Ljubičasta – veoma nezdrav vazduh
300+ Bordo – opasan vazduh
Veće vrijednosti indeksa odgovaraju i većoj zagađenosti vazduha, dok vrijednost 100 uglavnom predstavlja zvaničnu granicu za određenu zagađujuću materiju nakon koje se smatra da je vazduh zagađen.
Odakle aplikacije prikupljaju podatke?
Podaci koje možete vidjeti na aplikacijama dolaze od mjernih stanica koje su postavljene na različitim mjestima u gradovima. Mjerne stanice su opremljene senzorima koji mjere koncentracije zagađujućih materija.
Aplikacije pokazuju podatke i sa zvaničnih mjernih stanica Agencije za zaštitu životne sredine, kao i sa stanica koje su postavili građani u okviru projekata koji podržavaju razvoj građanske nauke. Posljednjih godina je došlo do napretka na polju ove tehnologije, te je sada prilično jeftino obezbjediti senzore za mjerenje čestičnog zagađenja i zainteresovani građani dijelove mogu kupiti preko interneta i sami sastaviti svoj senzor.
Informacija o tome ko je postavio mjernu stanicu sa koje pratite podatke dostupna je na svim sajtovima i aplikacijama, piše Klima101.