fbpx

Komodo zmajevima prijeti izumiranje

komodo zmaj pixabay

Najvećem svjetskom gušteru, komodo zmaju, prijeti izumiranje zbog porasta vodostaja usljed klimatskih promjena, objavila je Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN).

Porast nivoa vode uticaće na 30 odsto staništa komodo zmaja u narednih 45 godina, prema Međunarodnoj uniji za zaštitu prirode (IUCN), koja je njegov status promijenila iz ranjivog u ugroženo, prenosi Gardijan.

Ovaj izvještaj dolazi nakon prvog recenziranog rada o tome kako bi globalno zagrijavanje uticalo na velike guštere u kojem je zaključeno da su "potrebne hitne mjere očuvanja ove vrste kako bi se izbjegao rizik od izumiranja".

Kako se navodi, osim što ne mogu da se presele na viši teren, stanište komodo zmajeva postaje sve fragmentisanije ljudskom aktivnošću, što čini ovu vrstu guštera manje genetski zdravom i ranjivijom.
 
Smatra se da se njihovo stanište na ostrvu Flores u jugoistočnoj Indoneziji smanjilo za više od 40 odsto između 1970. i 2000. godine.
 
"Zbog ljudske aktivnosti, šuma se polako sječe i nestaje, a savanu pogađaju požari i degradacija", rekao je kustos u zoološkom vrstu Čester Džerardo Garsia i dodao da se njihova staništa smanjuju zbog porasta nivoa mora.
 
Evropljani su otkrili komodo zmajeve tek početkom 20. vijeka i odmah su bili fascinirani ovim stvorenjima.
 
Komodo zmajevi rastu i do tri metra u dužinu, a mogu da budu teški i preko 150 kilograma, hrane se uglavnom svinjama koje žive u šumama, jelenima, bivolima i šišmišima koji vise na niskim stablima.
 
Od 138.000 vrsta na ažuriranoj IUCN crvenoj listi, više od 38.000 vrsta prijeti izumiranje.
 
Tanjug