Klimatske promjene: „Posljednje utočište“ za polarne medvjede je ugroženo
Nova studija otkriva da područje Arktičkog okeana koje je ključno za opstanak polarnih medvjeda postaje sve podložnije klimatskim promjenama, piše BBC.
Očekivalo se da će regija, nazvana "posljednjim ledenim područjem", ostati zamrznuta daleko duže od ostalih dijelova Arktika, međutim, nova analiza otkriva da je ovo područje prošlo ljeto pretrpjelo rekordno topljenje.
Istraživači kažu da iza neočekivanog topljenja stoje jaki vjetrovi koji su povezani sa promjenom klime.
Područje Wandelskog mora, sjeverno od Grenlanda, dio je onoga što naučnici nazivaju "posljednjim ledenim područjem".
Obično ova regija zadržava najviše led tokom cijele godine.
"Morski led cirkuliše Arktikom, ima određeni obrazac i prirodno završava gomilanjem na Grenlandu i sjevernoj kanadskoj obali", rekao je Axel Schweiger sa Univerziteta u Washingtonu i vodeći autor ove posljednje studije.
"Ovo područje ima tendenciju da led najduže opstane ljeti."
Naučnici smatraju da je ovo područje važno jer je posljednje utočište za arktičke morske sisare, uključujući polarne medvjede, tuljane i morževe.
Polarni medvjedi u tom području koriste led za lov na tuljane koji grade brloge da bi uzgajali svoje mladunce na smrznutoj vodi.
U avgustu prošle godine, njemačko istraživačko plovilo Polarstern preplovilo je Wandelovo more i neočekivano naišlo na dijelove otvorene vode gdje bi se obično mogao naći gusti led.
Istraživači su sada koristili kombinaciju satelitskih snimaka i modela morskog leda da bi shvatili šta se dogodilo u regiji.
Slagalici su dodana i satelitska mjerenja iz proljeća prošle godine koja su pokazala da je led u Wandelovom moru bio deblji nego posljednjih godina.
Međutim, do avgusta 2020. godine slike su pokazale rekordno nisku koncentraciju leda od samo 50%.
Prema istraživačima, neuobičajeno jak vjetar pomaknuo je veći dio morskog leda s tog područja - ali to je pojačano trendom prorjeđivanja, povezanim s globalnim zagrijavanjem, koje traje već godinama.
Istraživači kažu da je rekordno topljenje nastalo zbog vremenskih faktora kao što su vjetrovi 80% i 20% zbog stanjivanja leda usljed klimatskih promjena.
Ironično je da je 2019. godine Kanada odredila dio posljednjeg ledenog područja kao morsko zaštićeno područje - nazvano Tuvaijuittuq, što na jeziku ljudi koji žive na tom području znači "mjesto na kojem se led nikada ne topi".
Studija je objavljena u časopisu Communications Earth & Environment.