fbpx

I danas vidljive posljedice uništenja nacističkog vojnog broda

7brod

Uporna nastojanja da se razori njemački vojni brod iz Drugog svjetskog rata, imena Tirpic, ostavila su traga i na okolini koji se vide i danas, otkrili su naučnici.

Najveći brod Hitlerove ratne mornarice (Kriegsmarine) većinu vremena je nakon izgradnje bio stacioniran uz norvešku obalu i služio je za presretanje savezničkih brodova i iscrpljivanje britanske mornarice.

Nijemci su brod, koji je gotovo tri godine bio u Norveškoj, skrivali u fjordovima ‘hemijskom maglom’. Upravo taj dim je napravio veliku štetu okolnom biljnom svijetu, posebno drveću kojem je to ostalo zapisano u godovima, piše BBC.

Klaudia Hartl sa Univerziteta Johan Gutenberg u njemačkom Majncu, naišla je na dokaze uticaja dok je istraživala borove u Kafjordu. Dendokronolog je prikupljala koru drveća pokušavajući da složi sliku klimatske istorije na tom području. Izrazito niske temperature i najezda insekata mogu da zaustave rast stabla, ali nijedna od tih prirodnih nepogoda ne može da objasni potpuni izostanak godova u periodu oko 1945. kod nekih stabala.

Kolega se dosjetio da bi oštećenje moglo imati veze s Tirpitcom, koji je potopljen 1944. u Kafjordu. Arhivski dokumenti pokazuju da je brod pritom ispustio hloro-sumpornu kiselinu kako bi kamuflirao svoj položaj.

"Mislimo da je taj umjetni dim oštetio iglice zimzelenog drveća. Ako drvo nema iglice, onda ne može da obavlja fotosintezu i ne može proizvesti biomasu. Kod borova iglice se obično drže tri do sedam godina jer spadaju u zimzelene biljke. Zato, ako borovi izgube iglice, može proći dosta vremena dok se ne oporavi", rekla je Hartl za "BBC News".

Kod jednog stabla su prema godovima utvrdili da nije bilo rasta iglica čak devet godina nakon 1945.

"Nakon toga se oporavilo, ali trebalo mu je 30 godina da se vrati na normalan tempo rasta. Još uvijek je ovdje, još uvijek je živo, to je jako impresivno drvo", dodala je.

Kod drugih borova godovi su bili prisutni, ali su bili jako tanki. Dokazali su i da se s udaljenošću štetni uticaj smanjuje, a tek na udaljenosti od četiri kilometara utvrdili su da nije bilo posljedica.

Tirpic je zadnjih ratnih godina u više navrata pogođen, ali dokrajčila su ga dva britanska bombardera krajem 1944.

Hartl smatra da bi se isti učinci rata mogli pronaći i na drugim mjestima.

"Mislim da je jako zanimljivo što se i nakon više od 70 godina vide posljedice jednog događaja. I u drugim mjestima u Evropi su koristili taj umjetni dim, a možda su koristili i druge hemikalije", rekla je naučnica.

(Jutarnji.hr)