Gradi se najveća ekološka oaza na planeti
Po željama sultana Kabus ibn Said el Saida, u Omanu će biti izgradjena botanička bašta u čast biljne raznolikosti ove bliskoistočne zemlje.
Stotine ugroženih biljnih vrsta imaće svoj novi dom u okviru botaničke bašte za čiju će izgradnju biti zadužene arhitektonsko-građevinski giganti: Grimshaw Architects, Arup Engineering i Haley Sharpe Design. Ova impresivna ekološka oaza biće smještena na 35 kilometara od Maskata, glavnog grada Omana, i postaće novi centar za obrazovne i istraživačke projekte iz oblasti botanike.
Grimshaw Architects i Arup Engineering su projekat nove botaničke bašte, koju pored zelenih oaza čine i brojni prateći objekti, integrisali u postojeći brdoviti teren koji se nastavlja na ravnicu, piše Designboom.
Složena organizaciona i sadržajna šema morala je biti uspostavljena tako da ujedno omogući udobnost posjetiocima ali i da se ispoštuje svi ekološki zahtjevi.
Prilikom projektovanja pazilo se na uticaj sunčeve svjetlosti, na ventilaciju, kao i na efikasno navodnjavanje biljaka.
„Botanička bašta u Omanu je zapanjujuć projekat s mnogo isprepletanih kulturoloških i ekoloških slojeva. Po svojoj veličini i botaničkoj raznolikosti biće najveća na svijetu, a nama je bila čast da kao arhitekte radimo na projektu koji za cilj ima očuvanje biodiverziteta koji ujedno predstavlja ključni aspekt dizajna.“, rekao je Keith Brewis iz Grimshaw Architects.
„Mi u Arupu smo uživali u ovom izazovu koji je uključivao osmišljavanje prirodnih i autentičnih pejzaža, kao i imitiranje hladnih i maglovitih godišnjih perioda koje se u ovim oblastima nazivaju khareef. Više od 700 inžinjera bilo je zaduženo da pronađe rješenja koja bi odgovaralo ovom ambicioznom zadatku. Botanička bašta u Omanu će sigurno biti jedan od najdivnijih projekata na svijetu.“, izjavio je rukovodilac projekta Ed Clarke.
Botanička bašta u Omanu biće otvorena za javnost, dok će je brojni stručnjaci koristiti kao teren za svoja istraživanja.
Rendering: Arup / Grimshaw Architects