fbpx

Građanski aktivizam čuva "smaragdnu kraljicu": Stop izgradnji hidroelektrane na izvoru Une

Građanski aktivizam čuva "smaragdnu kraljicu": Stop izgradnji hidroelektrane na izvoru Une

Mještani općine Gradac u Hrvatskoj zajedno s bh. aktivistima jučer su se okupili kako bi spriječili izgradnju mini-hidroelektrane na rijeci Uni.

Aktivisti su se okupili na mostu na rijeci Uni u Donjoj Suvaji, u Republici Hrvatskoj, kako bi pod hitno zaustavili ove štetne radove i devastaciju rijeke Une, te ukazali da ovo područje treba i mnogo veću zaštitu, a ne devastaciju koja je u toku.

"Stop izgradnji hidro elektrane na izvoru rijeke Une ", neka radovi stanu", da nam 50-ta "jubilarna" Una regata ne bi bila i zadnja......", samo su neke od poruka.

Naime, u mjestu Donja Suvaja, opština Gračac – Hrvatska, privatna kompanija je tokom ovoga mjeseca započela radove na gradnji male hidroelektrane na samom izvorištu rijeke Une.

Lokalni investitor je počeo graditi hidroelektranu na izvoru Une, bez važećih dozvola i unatoč njegovom statusu kao dijela mreže Natura 2000.

DIO MREŽE NATURA 2000

Na skupu je data puna podrška stanovnicima Donje Suvaje i drugima koji pokušavaju zaustaviti izgradnju hidroelektrane kod Vrela Une. Poručuju da takvom objektu nema mjesta u prirodno vrijednom području.

he una radovi

Ovaj problem se ne tiče samo Hrvatske, već i BiH, jer je mjesto na kojem je planirana izgradnja hidroelektrane na samo nekoliko kilometra udaljenosti od granice sa BiH, gdje Una ima status nacionalnog parka.

ZAŠTIĆENI HIDROLOŠKI SPOMENIK​

Prije toga su aktivisti Centra za životnu sredinu posjetili rijeku Unu i pružili podršku mještanima u borbi za očuvanje ove rijeke od pošasti gradnje hidroelektrane na njenom izvorišnom dijelu.

"Ove radnje vode u degradaciju ovoga područja, koje je ujedno i zaštićeni hidrološki spomenik prirode još od 1968.godine, a danas je takođe i prepoznato kao Natura 2000 područje. Pored svega toga, investitor mimo volje lokalnog stanovništva, bez procjene uticaja na životnu sredinu, bez prekogranične procjene uticaja na dalji tok rijeke Une kroz Bosnu i Hercegovinu i uz sumnjive dozvole, nastavlja sa gradnjom i uništavanjem ovog područja Izvor rijeke Une se sa 248 metara smatra jednim od najdubljih u Evropi", poručio je iz Centar za životnu sredinu.

Sama rijeka Una predstavlja jednu od najznačajnijih rijeka Balkana, sa svojim geološkim i hidrološkim osobinama, kao i prisustvom raznovrsnog živog svijeta.

Izvor Une u Hrvatskoj tvori duboko plavo-zeleno jezero, okruženo gustim šumama i liticama. Ovaj izvor je istražen do dubine od 248 metara, što ga čini petim najdubljim izvorom na svijetu. Vrelo Une je zaštićeno kao hidrološki spomenik prirode od 1968. Godine. Ova brana koje se gradi skupa sa hidrocentralom prijeti uništenju ovog prekrasnog dijela Hrvatske i ozbiljno će utjecati na nizvodni tok rijeke Une, uključujući Nacionalni park Una u Bosni i Hercegovini, koji se nalazi na oko 3km udaljenosti od izvora Una.

​No sada je ta ljepota ugrožena.

Tokom prošle sedmice, ovu lokaciju je posjetila i inspekcija, a uskoro se očekuju i konkretne mjere po ovom pitanju.

he una radovi1

Aktivisti poručuju da postoji čitav niz indikacija da je projekat pravno upitan.

UPITNA GRAĐEVINSKA DOZVOLA ​

Naime, lokacijska dozvola za izgradnju "Male hidroelektrane Una - mlin" izdana je u martu 2015. godine. Ministarstvo je tada donijelo rješenje da za takav zahvat nije potrebno provesti procjenu utjecaja na okoliš (PUO). Međutim, u oktobru 2015. su izdane izmjene i dopune lokacijske dozvole u kojima su se bitno promijenili lokacijski uvjeti na način koji je zahtijevao provođenje PUO. No, to se nikada nije dogodilo. Građevinska dozvola izdana je 2016., produžena je za tri godine u oktobru 2019. godine, a istekla je 20. oktobra 2022.

Sedam dana nakon isteka građevinske dozvole (27.10.2022.), Upravni odjel za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i komunalne poslove Zadarske županije izdao je prijavu početka gradnje. Radovi su započeli sredinom jula ove godine.

"Postavlja se pitanje kako je moguće da je Upravni odjel izdao prijavu početka građenja temeljem građevinske dozvole koja tada više nije važila. Osim toga, kako doznajemo, takve mini hidroelektrane su u prostorni plan općine Gračac uvrštene tek 2022. godine, što znači da su i lokacijska i građevinska dozvola izdane u suprotnosti s prostorno planskom dokumentacijom. Zbog svega navedenog, Zelena akcija je 15. jula poslala prijavu Državnom inspektoratu RH i tražila koordinirani nadzor vodopravne i građevinske inspekcije i inspekcije zaštite okoliša, a danas smo poslali dopunu prijavi i zatražili hitnu obustavu radova. Nadamo se da će nadležne institucije napokon obratiti potrebnu pažnju na ovaj slučaj te zaustaviti nastavak radova dok se ne utvrde sve relevantne činjenice", navode aktivisti.

"Mi obustaviti radove ne možemo, nažalost to nije u našoj ovlasti. Ne možemo to raditi, ali ćemo mi napraviti ono što možemo, a to je urgentno optužni prijedlog protiv gospodina i njegove tvrtke jer nema papir koji mi tražimo, a to je papir o ocjeni prihvatljivosti zahvata u ekološkoj mreži i kraj priče", rekao je za Dnevnik.hr Zoran Božić, glavni čuvar prirode Natura Jadera.

Akta.ba