Goriva koja ne zagađuje okoliš
Da li ste znali da postoje alternativna goriva koja ne stvaraju štetne gasove i materije?
Da, riječ je o gorivima u obliku plina (bioplin) ili u obliku tekućine (bioetanol i biodizel) koja se dobivaju preradom različitih neživih biljaka, životinja i njihovih produkata (otpada). Kako odlaganje otpada postaje sve veći problem, rješenje se može naći upravo u upotrebi otpada kao sirovine za dobijanje goriva koja ne zagađuju okoliš. U razvijenim zemljama biodizel se dobija i od poljoprivrednog, industrijskog, komunalnog i raznog drugog otpada.
Organske materije iz kojih nastaju biogoriva, prvo stvaraju energiju biomase, koja se potom najčešće pretvara u biodizel i etanol. Proces pretvaranja biomase u tečna goriva naziva se prioliza. Priolizom nastaje ulje koje se može koristiti i za proizvodnju električne energije, putem sagorijevanja nastalog benzina (biohidrogen oslobađa energiju, koja se može pretvarati u električnu energiju).
Prema podacima Međunarodne agencije za energetiku (IEA), biogoriva imaju potencijal da do sredine stoljeća zamijene preko 25% svih prijevoznih goriva, uključujući i mlazno gorivo.
U Skandinaviji, gdje se, između ostalog, posebno posvećuje velika pažnja zaštiti okoliša, ovakva goriva su već u upotrebi. Najveća prednost je što se brzo i potpuno razgrađuje, te što korištenjem obnovljivih, prirodnih resursa za proizvodnju energije, čuvamo okoliš.