Generalni sekretar UN-a: Na rubu smo klimatskog ‘ponora’
Vidimo rekordne količine tropskih oluja, otapanja ledenih pokrova i ledenjaka, toplinskih valova i šumskih požara, upozorio je Antonio Guterres.
Prošla godina bila je jedna od tri najtoplije u historiji mjerenja i obilježili su je požari, poplave, suše i otapanje ledenjaka, piše u izvještaju Ujedinjenih naroda, u kojem glavni sekretar te organizacije upozorava da je svijet na rubu “ponora”.
U 2020. godini se dogodio “dvostruki udarac” za milione stanovnika pogođenih ekstremnim klimatskim uvjetima i restriktivnim mjerama uvedenim zbog pandemije korona virusa, zbog kojih je nekim regijama kasnila pomoć, upozorila je UN-ova Svjetska meteorološka agencija (WMO).
Izvještaj Stanje svjetske klime, objavljen uoči sastanka na vrhu na temu klimatskih promjena, koji će 22. i 23. aprila biti održan pod američkim vodstvom, potvrđuje te zaključke, prenosi Hina, pozivajući se na Reuters.
“Na rubu smo ponora. Vidimo rekordne količine tropskih oluja, otapanja ledenih pokrova i ledenjaka, kod suša, toplinskih valova i šumskih požara”, rekao je generalni sekretar UN-a Antonio Guterres.
Tri najtoplije godineIzvještaj pokazuje da je globalna temperatura 2020. godine bila za 1,2 stepena Celzija viša od predindustrijskog perioda, što je svrstava među tri najtoplije godine, uz 2016. i 2019. godinu.
Glasnogovornica WMO-a naglasila je da je, zbog statističke greške, teško odrediti koja je od tri godine bila najtoplija.
Među indikatorima koji se ističu u izvještaju su rekordno nizak nivo leda na Arktiku u dva mjeseca prošle godine i podatak da je oko 80 posto okeana 2020. godine prošle godine imalo barem jedan toplotni val.
SAD je imao rekordnu količinu požara i oluja, a samo uragan Laura, koji je pogodio Louisianu 27. augusta, uzrokovao je 19 milijardi dolara štete.
U Dolini smrti 54,4 stepeni CelzijaU Dolini smrti u Kaliforniji registrirana je prošle godine u augustu najviša temperatura u posljednjih 80 godina, 54,4 stepeni Celzija, piše u izvještaju.
Područje Furnace Creeka, koje se nalazi u tom nacionalnom parku i ispod nivoa mora, i ranije je bilo nositelj titule mjesta s rekordnom temperaturom.
Prema podacima Američkog geološkog zavoda, tamo je 1913. godine zabilježeno 56,7 stepeni, no dio naučnika sumnja u tačnost tog mjerenja.