fbpx

Generalni sekretar UN-a: Na rubu smo klimatskog ‘ponora’

klimatske promjene a

Vidimo rekordne količine tropskih oluja, otapanja ledenih pokrova i ledenjaka, toplinskih valova i šumskih požara, upozorio je Antonio Guterres.

Prošla godina bila je jedna od tri najtoplije u historiji mjerenja i obilježili su je požari, poplave, suše i otapanje ledenjaka, piše u izvještaju Ujedinjenih naroda, u kojem glavni sekretar te organizacije upozorava da je svijet na rubu “ponora”.

U 2020. godini se dogodio “dvostruki udarac” za milione stanovnika pogođenih ekstremnim klimatskim uvjetima i restriktivnim mjerama uvedenim zbog pandemije korona virusa, zbog kojih je nekim regijama kasnila pomoć, upozorila je UN-ova Svjetska meteorološka agencija (WMO).

Izvještaj Stanje svjetske klime, objavljen uoči sastanka na vrhu na temu klimatskih promjena, koji će 22. i 23. aprila biti održan pod američkim vodstvom, potvrđuje te zaključke, prenosi Hina, pozivajući se na Reuters.

“Na rubu smo ponora. Vidimo rekordne količine tropskih oluja, otapanja ledenih pokrova i ledenjaka, kod suša, toplinskih valova i šumskih požara”, rekao je generalni sekretar UN-a Antonio Guterres.

Tri najtoplije godine

Izvještaj pokazuje da je globalna temperatura 2020. godine bila za 1,2 stepena Celzija viša od predindustrijskog perioda, što je svrstava među tri najtoplije godine, uz 2016. i 2019. godinu.

Glasnogovornica WMO-a naglasila je da je, zbog statističke greške, teško odrediti koja je od tri godine bila najtoplija.

Među indikatorima koji se ističu u izvještaju su rekordno nizak nivo leda na Arktiku u dva mjeseca prošle godine i podatak da je oko 80 posto okeana 2020. godine prošle godine imalo barem jedan toplotni val.

SAD je imao rekordnu količinu požara i oluja, a samo uragan Laura, koji je pogodio Louisianu 27. augusta, uzrokovao je 19 milijardi dolara štete.

U Dolini smrti 54,4 stepeni Celzija

U Dolini smrti u Kaliforniji registrirana je prošle godine u augustu najviša temperatura u posljednjih 80 godina, 54,4 stepeni Celzija, piše u izvještaju.

Područje Furnace Creeka, koje se nalazi u tom nacionalnom parku i ispod nivoa mora, i ranije je bilo nositelj titule mjesta s rekordnom temperaturom.

Prema podacima Američkog geološkog zavoda, tamo je 1913. godine zabilježeno 56,7 stepeni, no dio naučnika sumnja u tačnost tog mjerenja.

Izvor : Agencije