Ekološke grupe osudile novi severnoamerički trgovinski sporazum
Ekološke organzacije, među kojima i Grinpis (Greenpeace), osudile su "slabost" u odeljku o životnoj sredini novog severnoameričkog sporazuma o slobodnoj trgovini, navodeći pre svega odsustvo referenci na klimatske promene i Pariski sporazum o klimi.
Dosadašnji trgovinski sporazum, NAFTA, koji je od 1994. povezivao američku, kanadsku i meksičku ekonomiju, nije sadržao elemente posvećene zaštiti životne sredine.
Na jučerašnjoj konferenciji u Otavi, šefica kanadske diplomatije Kristija Frilend je izrazila zadovoljstvo zbog uključivanja u Američko-meksičko-kanadski sporazum (USMCA), "novo poglavlje u zaštiti životne sredine koje ima snagu zakona i koje štiti kvalitet vazduha i bori se protiv zagadjenja mora".
"To je prilično snažnije od onoga što smo imali pre", rekla je Frilend.
Medjutim, Čarli Grej iz Grinpisa je u izjavi naveo da USMCA "ne ide dovoljno daleko u zaštiti stanovništva i planete" kao i da su "ostavljeni pogubni propisi NAFTA koji omogućavaju rast naftne industrije".
"Ne samo da novi sporazum ne pominje klimatske promene nego i produžva doprinos NAFTA klimatskoj krizi", saopštila je američka organizacija Sijera klub.
SAD su se pod vodjstvom predsednika Donalda Trampa, otvorenog klimatskog skeptika, povukle iz Pariskog sporazuma o klimi koji za cilj ima ograničavanje globalnog zagrevanja na dva stepena više u odnosu na preindustrijsku eru.
Prema Sijera klubu, činjenica da u tekstu USMCA nema pomena klimatskih promena "ojačava poziciju SAD kao glavnog svetskog izvora zagadjenja".
Verzija USMCA koju je Vašington objavio sadrži delove posvećene zagadjenju vazduha i okeana, pomorskom saobraćaju, zaštitu biodiverziteta, zaštitu ozonskog omotača.
Beta