Ekološka katastrofa: Rijeka Bliha opet zagađena
Foto: Samir Velić
Ozbiljan ekološki incident desio se juče duž toka Blihe, a sumnja se i da je uzrokovao pomor ribe.
Autor: Impuls
Zastrašujući prizori zagađenja rijeke Blihe zgrozili su, ali nisu iznenadili mještane okolnih sela u opštini Sanski Most, jer ovo nije prvi put da je Bliha zagađena toliko da je promijenila boju duž svog toka.
Nekoliko puta do sada u rijeku je puštana velika količina jalovine iz obližnjeg rudnika Kamengrad, a pretpostavlja se da je i sada isti slučaj.
Majda Ibraković, ispred Centra za životnu sredinu, kazala je za Impuls da se čeka odgovor inspekcije.
"Ukoliko se pokaže da zagađenje rijeke Blihe, koje se vidi na fotografijama koje su objavili mještani, dolazi iz rudnika kompanije Lager, to je još samo jedan u nizu štetnih posljedica i štetnog djelovanja ove kompanije na životnu sredinu, a posebno na rijeku Blihu i vodopad Blihe koji je zaštićeni spomenik prirode, a nalazi se samo par kilometara nizvodno od ovog rudnika. Ono što je važno napomenuti jeste da je prije mjesec dana ova kompanija podnijela zahtjev za izdavanje nove okolinske dozvole, zato što im je prethodna istekla.
Centar za životnu sredinu je zbog brojnih propusta i na desetine prijava inspekcijama i prekršajnih naloga, koje su izdate ovom preduzeću za zagađenje, tražio reviziju, odnosno, ukidanje okolinske dozvole ovom preduzeću, što bi značilo da bi moralo obustaviti rad i eksploataciju uglja. Međutim, Federalno ministarstvo okoliša i turizma, je potpuno negiralo naše zahtjeve i uprkos tome što je za eksploataciju uglja po zakonu potrebna okolinska dozvola, nadležno ministarstvo je izdalo rješenje da to nije potrebno za ovu kompaniju čime mu je dalo privilegiju i mogućnost da nastavi sa zagađivanjem rijeke Blihe bez ikakvih mjera i sankcija."
Iz Centra za životnu sredinu poručuju da jedino pritisci prema odgovornima i samoorganizovanje može da zaustavi zagađenje rijeke i okolnih mjesta.
"Savjetujemo lokalnoj zajednici da što više vrši pritisak na inspekcije i institucije, da se evidentira i ovaj zločin prema prirodi, i ako bude potrebe da se organizuju i da ne dozvole više ovakve incidente, posebno sada kada mnogi posjetitelji i turisti dolaze u ovaj kraj i pored jedinstvenog vodopada, mogu da vide da Sanski Most u svojoj blizini ima i jednog velikog zagađivača."
Foto: Samir Velić
Slike koje kruže društvenim mrežama pokazuju koliko je zagađen vodopad Blihe.
Impuls je u oktobru prošle godine posjetio mještane sanskih sela koji su svakodnevno izloženi zagađenju. Više u videu ispod: