fbpx

Crna Gora; Zabrinuti za Lim, pisali Briselu

River Lim Berane 500x375

Navode i da se posljednjih godina napadaju i pritoke Lima, na kojim se grade minihidroelektrane (MHE), zbog čega je rijeka do sada na najnižem vodostaju, pa pored svih otpada i fekalija može doći i do zaraznih bolesti.

Nevladina organizacija ”Euromost“ uputila je otvoreno pismo evropskom komesaru za životnu sredinu Karmenu Veli i šefu Delegacije EU u Crnoj Gori, Aivu Oravu, u kojem navode da su zabrinuti zbog konstantnog zagađivanja rijeke Lim.

Kako stoji u pismu te NVO kanalizacionim cijevima fekalni i drugi otpadi idu direktno u Lim, kao i otpadi iz klanica i živinarskih farmi.

Evropske zvaničnike su obavijestili da se, kako navode, vrši nelegalna eksploatacija šljunka, što dozvoljava i Uprava za vode.

“Voda iz Lima nekontrolisano se koristi za navodnjavanje poljoprivrednih površina, što ne smije da se čini, jer se na taj način otrovi prenose na biljke”, poručuju iz Euromosta.

Navode i da se posljednjih godina napadaju i pritoke Lima, na kojim se grade minihidroelektrane (MHE), zbog čega je rijeka do sada na najnižem vodostaju, pa pored svih otpada i fekalija može doći i do zaraznih bolesti.

“Obavijestili smo ih da se Ministarstvo održivog razvoja i turizma, kao i Agencija za zaštitu životne sredine, još nijednom nijesu potrudile, da sačuvaju rijeku, da je valorizuju i pretvore u turistički potencijal”, poručuju iz Euromosta.

43577713 627454994323001 3692734248839544832 n

Foto: Euromost

Euromost navodi i da lokalna komunalna policija ne sprovodi zakon, a kako dodaju razne inspekcije prebacuju odgovornost jedni na druge.

“Obavijestili smo ih da nismo zadovoljni ni dinamikom izgradnje kolektora za prečišćavanje otpadnih voda u Bijelom Polju, koje odlaze u ovu rijeku, iako je Opština još u martu 2012. godine potpisala finansijski sporazum sa predstavnicima Delegacije EU za bespovratna sredstva od pet miliona eura, za izgradnju kolektora”, poručuju iz Euromosta.

Navode i da će organizacije iz Crne Gore, Srbije i BiH iz opština kroz koje prolazi rijeka Lim, nastaviti zajedničku borbu da zaštite te rijeku.

“Očekujemo, da se opštine kroz koje prolazi Lim, kao i tri države, više uključe da bi zajedno zaštitili ovu rijeku. Dok se Lim ne zaštiti, ne možemo govoriti ni o otvaranju poglavlja 27”, poručio je Amel Kurbegović, koordinator zajedničke koalicije organizacija iz tri države.

RTCG