fbpx

Slobodan Gavranović - Gradonačelnik neuspjeha i razdora

Eparhija banjalučka Srpske Pravoslavne Crkve je krajem 2013. godine pokrenula inicijativu za izmjenu važećeg regulacionog plana za naselje Borik, radi izgradnje pravoslavnog hrama sa pratećim objektima za parohiju boričku.

slobodan gavranovic

Piše: Mirjana Tešanović

SPC je inicijativu pokrenula jer je oko 2000 građana naselja Borik iskazalo potrebu za ovim objektom. Možemo raspravljati o tome da li vjerskih objekata ima dovoljno, malo ili previše u gradu, ali zahtjev građana i inicijativa SPC za izgradnju nove crkve je legalna i legitimna. SPC, kako su nam jučer rekli iz Građanske inicijative za Borik, nije tražila da se crkva sa pratećim objektom izgradi na lokaciji gdje je sada dječije igralište i zelena površina, niti je u svojoj inicijativi označila neku lokaciju.

Gdje je onda nastao problem?

Gradska uprava predložila je ovu lokaciju, čime je izazvala nezadovoljstvo kod određenog broja građana naselja Borik, ali i cijelog grada Banjaluke. I pored toga što su građani na Javnoj raspravi iskazali nezadovoljstvo odabirom lokacije, Skupštine grada Banjaluka donijela je odluku o izradi izmjena dijela regulacionog plana stambenog naselja Borik. Građani su se nakon toga organizovali u Građansku inicijativu za Borik, pokrenuli peticiju Za očuvanje dječijeg igrališta i zelene površine, i jučer istu, sa preko 5000 potpisa, predali Skupštini grada Banjaluka sa zahtjevom da se donese odluka o stavljanju van snage prethodne odluke o izradi izmjena dijela regulacionog plana stambenog naselja Borik.

Znači, Gradska uprava predložila je ovu lokaciju, iako je to u suprotnosti sa razvojnim i drugim planovima grada, a prije svih Razvojnom strategijom, Prostornim planom, prijedlogom Urbanističkog plana i Lokalnim ekološkim akcionim planom. Iako svi ovi planovi i strategije naglašavaju potrebu za očuvanjem postojećih javnih zelenih površina i stvaranjem novih, Gradska uprava donosi odluke koje su u potpunoj suprotnosti sa tim planovima i strategijama.

Pored toga, stvara se jedna sasvim pogrešna slika o tome ko od građana šta želi, ko ja za, a ko protiv crkve, bez ikakve potrebe, osim one koja, valjda, postoji samo u glavi Gradonačelinika Slobodana Gavranovića, kao najodgovornijeg u Gradskoj upravi.

U ovom slučaju, definitivno postoje rješenja kojim bi se zadovoljili zahtjevi svih građana, onih koji osjećaju potrebu za izgradnjom crkve, kao i onih koji žele da se sačuva dječije igralište i zelena površina.

Ovo nije prvi put da Gradonačelnik Gavranović ne radi u interesu građana, nego ih bez valjanog razloga dijeli na one za i protiv, po istom principu po kome vodi i Gradsku upravu, stvarajući kod uposlenika osjećaj nesigurnosti, međusobne sukobe, mobing.

Usprotivio se izradi internet stranice Skupštine grada Banjaluka, zbog koje je uposlenica Gradske uprave, dipl. Ing. elektrotehnike, koja je, mimo svog radnog vremena, znači u slobodno vrijeme, ponudila stručnu pomoć u izradi stranice, doživjela neviđen mobing od strane šefice Odsjeka za informatiku u Gradskoj upravi Ljiljane Vasojević Radovanović, i to sve za vrijeme trudnoće. Internet stranica je ipak napravljena i proglašena je dobrom praksom kao oblik komunikacije sa građanima.

Nakon dva, očito neuspjel konkursa Gradske uprave, odbornici Skupštine Grada Banjaluka jednoglasno su odbili Prijedlog izmjena Statuta grada, odnosno novog grba i zastave, pa neustavni grb Banjaluke ni nakon dvije godine od odluke Ustavnog suda RS nije izmijenjen. Zadnje predloženo rješenje novog grba nije naišlo na široku podršku političara i građana, koji su istakli da ne asocira na obilježja Banjaluke.

Mnogi Banjalučani, ljubitelji životinja, bili su šokirani zbog nove odluke o komunalnom redu koja predviđa saglasnost svih etažnih vlasnika, za držanje kućnih ljubimaca. Anketa sa pitanjem "Da li podržavate usvajanje odluke da vlasnici kućnih ljubimaca trebaju dobiti saglasnost svih etažnih vlasnika?" još se nalazi na internet stranici Skupštine grada Banjaluka.

Odlukom od 22.06.2006. godine, kojom je tadašnji gradonačelnik Banjaluke odredio da se na Putu Banjalučkog odreda, od rampe do spomenika, zabrani kretanje motornih vozila u oba smijera, osim za određena vozila: stanara, vlasnika zemljišta, službenih i vozila zaposlenih u objektima na Banj brdu/Šehitlucima, vozilima Turističke organizacije grada Banjaluke i vozilima kojim se vrši organizovan prevoz turista, a koja je još na snazi, nakon otvaranja restorana i motela “Novak”, po franšizi “Novak Café & Restaurant”, a koji su u vlasništvu Gordane Tešanović, direktorke Doma zdravlja u Banjaluci i poslanice SNSD u Narodnoj skupštini RS i njenog supruga Duška Kalinića, ponovo se otvara i pitanje rampe.

Tim povodom rekli su iz Gradske uprave: „Ponavljamo da je gradonačelnik Slobodan Gavranović izjavio da će konačnu odluku o ovom pitanju donijeti stručne službe koje se bave pitanjima bezbjednosti i regulacije saobraćaja.“

I ovaj slučaj je podijelio građane, pa su se oni koji su protiv saobraćaja na Banj brdu/Šehitlucima organizovali u inicijativu pod nazivom Rekreativna zona Banjaluka.

Neuslovan put i jedan privatni restoran ne bi trebali biti razlog za otvaranje saobraćaja, osim kako je to predviđeno postojećom odlukom, a pogotovo ne razlog da se građani ponovo dovode u situaciju da se dijele po nekom pitanju, kada postoje rješenja koja bi zadovoljila potrebe svih.

Sljedeća sjednica Skupštine grada Banjaluka trebala bi se održati 24. 11. 2015 godine. Jedna od tačaka Dnevnog reda morala bi biti i Peticija za očuvanje dječijeg igralište i zelene površine u naselju Borik.

Odbornici bi trebali dobro razmisliti koga predstavljaju, građane ili svoje političke vođe, pogotovo što postoje rješenja da u ovom slučaju svi budu zadovoljni.

Građani bi trebali dobro razmisliti koga su izabrali za gradonačelnika. Da li bi to trebao biti čovjek koji brine za potrebe svih građana, tražeći rješenja i kompromise onda kada se interesi sukobe, potiče na solidarnost i zajedništvo ili čovjek koji iz samo njemu znanog razloga, a bez realnog osnova, izaziva sukobe, razdor i neslogu.

Impulsportal