Nekoliko dana nakon stupanja na dužnost Donald Trump se sastao s vođama sindikata građevinske industrije obećavši velika infrastrukturna ulaganja koja će dati posla toj industriji, što je rezultiralo sindikalnim oduševljenjem i hvalospjevima na račun novog stanara Bijele kuće – tim nevjerojatnije jer na sastanku nije bilo riječi o planovima nove administracije o poreznom rasterećenju najbogatijih i antisindikalnoj legislativi, koji se direktno tiču radničke klase. Zbog prešućivanja tih tema, kao i veličanja Trumpove odluke o ponovnom pokretanju radova na Keystone XL i Dakota Access cjevovodima, Hamilton Nolan pita se mogu li sindikati biti snaga zagovaranja društvenih jednakosti u Trumpovu mandatu.
Postoji potencijal da organizirano radništvo u našoj zemlji u iduće četiri godine postane jedna od moćnih sila koje se bore za jednakost i razum. Alternativa tome jest da se ponaša onako kako to trenutno čine građevinski sindikati.
Predsjednik SAD-a Donald J. Trump sastao se 23. siječnja s grupacijom sindikalnih vođa – skupinom koja uglavnom okuplja građevinske sindikate, uključujući manualne radnike, vodoinstalatere, stolare i druge – i priopćio im kako namjerava pokrenuti neku vrstu velikog javno-privatnog infrastrukturnog programa, o čemu je ranije opetovano govorio. Za pretpostaviti je kako bi građevinska industrija imala koristi od ovakve vrste državnog ulaganja. Među brojnim temama o kojima Trump nije raspravljao s ovim sindikalnim čelnicima nalaze se i:
- Njegov deklarirano antisindikalni kandidat za ministra rada
- Njegova iskazana podrška tzv. „right to work“ („pravo na rad“) zakonima koji bi mogli desetkovati sindikalno članstvo u SAD-u
- Njegov porezni plan od kojega će primarne koristi imati oni najbogatiji, i koji će povećati ekonomsku nejednakost, a da ne spominjemo
- Njegovu izjavu o „previsokim“ američkim plaćama, ili
- Konkretnu antisindikalnu kampanju koju je njegova tvrtka provodila protiv svojih radnika u Las Vegasu.
Nema sumnje, pravi ste heroji što pružate podršku antisindikalnom desničaru čim on odvoji vrijeme od svojih planova prema deregulaciji Wall Streeta i kabineta punog milijardera ne bi li u baš vašoj industriji otvorio poneko radno mjesto. Ako je svaki sindikat u Americi spreman postrojiti se pred Donaldom Trumpom u zamjenu za privilegiju da padne na koljena i poliže mrvice s njegova poda, u puno smo većoj nevolji nego što smo to mislili.
Ne zaboravite na onaj dio parole koji glasi „razjedinjeni propadamo“.
S engleskog preveo Martin Beroš