Više od sedamdeset uglednih Banjalučana je 12. novembra 1941. godine potpisalo Rezoluciju banjalučkih Muslimana u kojoj su se usprotivili progonu i ubijanju banjalučkih Srba, Židova i Roma, svojih komšija i sugrađana, od strane tadašnjeg režima i vlasti Nezavisne države Hrvatske. Među potpisnicima rezolucije bio je i tadašnji gradonačelnik Banje Luke. U rezoluciji, predanoj potpredsjedniku ustaške vlade i njenom ministru prometa, podigli su glas protiv politike ustaškog režima i zločina počinjenih na srpskim i židovskim narodom, te zatražili da se prekine svaki progon i svako ubijanje po bilo kojoj osnovi - vjerskoj ili nacionalnoj.
Pripremio: Mišo VIDOVIĆ
U rezoluciji između ostalog stoji: “Ubijanje svećenika i drugih prvaka bez suda i presude, strijeljanje i mrcvarenje u gomilama često nevinih ljudi, žena pa i djece, gonjenje u masama od kuća i iz postelje čitavih obitelji s rokom od 1 do 2 časa za spremanje, te njihovo deportiranje u nepoznate krajeve, prisvajanje i pljačkanje njihove imovine, rušenje bogomolja, često njihovim vlastitim rukama, siljenje na prelazak na katoličku vjeru, sve su to činjenice koje su zaprepastile svakog istinitog čovjeka i koje su i na nas Muslimane ovih krajeva najneugodnije djelovale. Mi nismo nikada očekivali, a kamoli željeli, ovakve metode rada i upravljanja u našim krajevima. U našoj burnoj prošlosti mi se nismo nikada, niti pod najtežim prilikama, služili ovakvim sredstvima. I to ne samo radi toga što nam brani islam, nego i zato što smo vazda vjerovali i što vjerujemo, da ovakve metode rada dovode do rušenja javnog mira i reda u svakoj državi i ugrožavaju njezin opstanak. Mi smatramo da se ovakva nasilja ne bi smjela vršiti ni nad najgorim neprijateljima, jer ovo što se kod nas radilo, sumnjamo da bi mogli naći primjera u povijesti bilo kojeg naroda.”
Rezoluciju su potpisali gradonačelnik Banje Luke, advokati, činovnici, muftije, imami, trgovci, veleposjednici, činovnici, ljekari, profesori, penzioneri, zanatlije. Banjalučki publicista i novinar, nekadašnji predsjednik Medžlisa Islamske zajednice Banja Luka, Bedrudin Gušić, koji sada živi u Sjedinjenim Američkim Državama, objavio je na svom blogu imena potpisnika:
HAKIJA BEŠLAGIć, gradonačelnik,
Inž. SULJAGA SALIHAGIĆ,
HASANBEG DŽINIĆ, predsjednik,
HUSEIN REDŽIĆ, privredni činovnik,
HAMDIJA AFGAN, predsjednik
Dr ASIMBEG DŽINIĆ, advokat
HALIDBEG DŽINIĆ, veleposjednik, pred. uzd.
AVDIJA HASIĆ, penzioner
Dr SEID BULJINA, pravni referent opštine
KERIM ĆEJVAN, posjednik i pred. zanatske udruge
ILIJAS OMERBEGOVIĆ, geometar i predsjednik sport. kluba
IBRAHIM MAGLAJLIĆ, trgovac
MUHAREM IBRAHIMBEGOVIĆ, trgovac
NEDŽIB BIBERIĆ, trgovac i sahadžija
ALI KAMILBEG DŽINIĆ, veleposjednik
Hadžihafiz MUSTAFA ef. NURKIĆ, muftija u miru i muderis
Hafiz IDRIZ SKOPLJAK, muderis
LATIF DEMIROVIĆ,trgovac
AGO ABAZAGIĆ, umirovljenik
DERVIŠ DŽANIĆ, trgovac
SEJDAGA ĆEJVAN, posjednik
ĆAZIM MUFTIĆ, posjednik
ŠAĆIR DEDIĆ, učitelj u penziji
ZAIM IBRAHIMBEGOVIĆ, trgovac
RAMIZBEG BEGANOVIĆ, veleposjednik
ALIBEG GRADAŠČEVIĆ, veleposjednik
BEKIR GALIJAŠEVIĆ, insp. računovodstva
ALIJA GERMOVIĆ, knjižar
Prim. dr ASIM KULENOVIĆ, liječnik Državne bolnice
Inž. IBRAHIM SULJIĆ, šef tehničkog odjeljenja Hig. zavoda
NAIM ĆEJVAN, profesor i predsjednik Vakufa
Dr IHSAN ZUKANOVIĆ, liječnik Državne bolnice
ALIJA TABAKOVIĆ, činovnik sudbenog stola
KEMAL HADŽIOMERSPAHIĆ, profesor
SAFET DOROČIĆ, učitelj
SULEJMAN HADŽIDEDIĆ, činovnik I hrvatske štedionice
Hafiz IZET MUFTIĆ, glavni imam Ferhadije džamije
AHMET AHIĆ, šerijatski sudija
HUSEIN KAPETANOVIĆ, učitelj
HAMZAGA HUSEDŽINOVIĆ, posjednik i industrijalac
DERVIŠBEG KAPETANOVIĆ, posjednik
HAMDIJA ef. SOFTIĆ, džematski imam
IBRAHIM KARASELIMOVIĆ, trgovac
MUSTAFA ZUHRIĆ, šerijatski sudija
ALIJA ef. KAPIDŽIĆ, vojni imam
MEHMED IBRAHIMBEGOVIĆ, posjednik
Inž. DŽEVAD GLUHBEGOVIĆ, činovnik vjerskog zavoda
SALIH ĐOĐIĆ, povjerenik privredne komore
ŠAĆIR H. KOVAČEVIĆ posjednik
Inž. OMER KAJTAZ, šumarski činovnik
Hadži HAMID MUFTIĆ, imam i vjeroučitelj
Inž. MUHAREM KATANA, šumarski činovnik
OSMAN KULENOVIĆ, ravnatelj OUZOR-a
MEHMED JAHIĆ, trgovac
Inž. agr. RIZO HADŽIOMERSPAHIĆ, poljoprivredni činovnik
HALID BULJINA, profesor
Inž. BEDRUDIN GUŠIĆ, činovnik
MUJO GUNIĆ, obućar
ABDULAH SMAJIĆ, činovnik OUZOR-a
ASIM KRAJIŠNIK, činovnik
HUSEIN DŽANIĆ, privredni činovnik
OSMAN AHMIĆ, šerijatski sudija
Hafiz MEHMED ef. ZAHIROVIĆ, vjeroučitelj (nakon Drugog svjetskog rata bio dugogodišnji muftija banjalučki)
FEHIMAGA LITRIĆ, posjednik
MUHAREM HAMULA, član vakuf. povjerenstva
Hadži DERVIŠ NUMANOVIĆ, mesar
Hafiz ŠAĆIR KOVAČEVIĆ, posjednik
MUJO MEDIĆ, tajnik “Bratstva”
EDHEM BARUČIJA, tajnik “Islahijeta”
SALIH VEHABOVIĆ, trgovac
Hadži ĆAMIL GUŠIĆ, vlasnik kupatila
Hafiz BEKIR ef. DEMIROVIĆ, imam
MUSTAFA GUŠIĆ, predsjednik “Islahijeta”
MUHAMED TABAKOVIĆ, bivši gradonačelnik
Među onima koji se svojim potpisom na rezoluciji usprotiviše teroru i progonu nad svojim komšijama bili su i članovi porodice Gušić. Bedrudin Gušić s ponosom ističe da su trojica njegovih rođaka potpisnici.
- Poruka je zaista bila istorijska, komšijska, prijateljska i ona na neki način s tim povodom odslikava biće Muslimana tadašnjih, a evo ja mogu reći, možda je neskromno, možda i današnjih - kazao je Gušić, te podsjetio da su potpisnici zbog svog hrabrog čina doživjeli represalije od strane tadašnje ustaške vlasti NDH: “Neki su završili u Jasenovcu, neki su doživjeli smaknuća i nasilje. Vjerovatno su bili svjesni rizika koji preuzimaju potpisivanjem takve rezolucije, ali su oni po meni spasili svoj obraz i obraz svoga naroda i Banjalučana općenito.“
Jedan od potpisnika rezolucije bio je i Alija efendija Kapidžić, vojni imam, jedan od inicijatora potpisivanja rezolucije. Alija Kapidžić je otac pjesnikinje i književnice Nasihe Kapidžić-Hadžić. Kći Alije Kapidžića i sestra Nasihe Kapidžić-Hadžić, Sabiha Beba Kapidžić koja živi u Banjoj Luci, penzionisana nastavnica likovne kulture i slikarka, svojevremeno je istakla da su potpisnici rezolucije bili učeni ljudi visokih moralnih kvaliteta: “Ono što su oni učinili danas izgleda nestvarno. A, zapravo, to je čovjek! Njima su bili važni sugrađani kao dio njihovog grada, njihove zemlje i kulture i nisu mogli civilizacijski da prihvate da se strašne stvari oko njih događaju. Otac je do smrti bio ponosan na taj svoj potpis. Iznad svega, velika je hrabrost krasila te ljude. Odlučili da učeno, ali direktno, kažu svoje "ne!" i to tada jednom Paveliću.“
Nedavno je u Banjoj Luci organizovan okrugli sto - tribina na temu Rezolucije banjalučkih Muslimana. Skup je organizovala Bošnjačka zajednica kulture “Preporod” Banja Luka, uz podršku Muftijstva banjalučkog. Banjalučki muftija Nusret efendija Abdibegović kazao je da je ta rezolucija na ponos hrabrih, odvažnih i civilizovanih Bošnjaka, Muslimana u to vrijeme, koji su digli svoj glas i kazali da na bosanskom prostoru ima jedan nukleus antifašista, koji će staviti svoj život na kocku, da zaštitu sebi bliske osobe, komšije, prijatelje, radnike…
- Ta rezolucija im služi na ponos, i njima i ovom gradu, jer je ona banjalučka, kao što je i mostarska, sarajevska, prijedorska - kazao je muftija Abdibegović. Direktor Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka BiH Ferid Dautović podsjetio je da je bosanska ulema, koja ima veliki ugled i važnost kod Muslimana, pokrenula rezolucije o zaštiti Srba, Jevreja i Roma u tadašnjoj porobljenoj Evropi, u vrijeme nacizma i fašizma. Podsjetio je i na El-Hidaje i Sarajevsku rezoluciju iz 1941. godine, u kojoj su dali svoj stav o tadašnjim zločinima u kojima su stradali brojni Srbi, Jevreji i Romi, te u tom ambijentu i pojedini Muslimani. Kazao je da je ta bila početak svih drugih rezolucija u ostalim bosanskohercegovačim gradovima, Mostaru, Tuzli, Banjoj Luci.
- Suština svih rezolucija je da je to bio krik slobode bošnjačke uleme u porobljenoj Evropi da se zaštite Srbi, Jevreji i Romi, jer su smatrali da je ljudski život svetinja i da se treba boriti za svoje komšije – naglasio je Dautović.
Autor: impulsportal.net