fbpx

Predizborna šarena laža od 4 miliona KM – zastarjeli i puni grešaka

6308acfa649ac article

Ilustracija: Ajdin Kamber / Shutterstock.com

Istovremeno, za sve učenike su došli udžbenici za istu vjeronauku, a za bosanski jezik su kupljena po dva udžbenika različitih izdavača istog sadržaja.

Piše: Rubina Čengić

U sarajevske osnovne škole stigli su dugo čekani besplatni udžbenici za starije osnovce, od petog do devetog razreda, plaćeni oko četiri miliona KM budžetskog novca. Ova donacija donijela je niz problema školama i nastavnicima jer su kupljeni udžbenici koje sarajevski prosvjetari nikada ranije nisu koristili.

Iako u izvještaju Ministarstva za odgoj i obrazovanje u Vladi Kantona Sarajevo stoji da su ugovori o nabavci, nakon provedenog postupka javne nabavke, potpisani s izdavačkim preduzećem Svjetlost, uvid u spiskove nabavljenih udžbenika pokazuje da su mahom kupljeni oni izdavačkih kuća Nam i Vrijeme iz Zenice i Tuzle, koji su u nezavisnim analizama udžbeničkih sadržaja ocijenjeni kao najlošiji odobreni za upotrebu u Federaciji BiH. Nastavnici i nastavnice i pojedini direktori pitaju se ko je odabrao udžbenike i na osnovu kojih kriterija – je li to radila izdavačka kuća Svjetlost s kojom je potpisan ugovor o nabavci, i ako oni – ko im je odobrio ili naložio, te ko je potpisnik naloga za kupovinu u ime Ministarstva.

Nekoliko je problema. Jedan je tehnički – knjige su došle u škole usred raspusta, dok traje kolektivni godišnji odmor. Ima bibliotekara koji nisu htjeli prekinuti godišnji odmor i u tim školama knjige stoje na hodnicima u gomilama, a uz to nema jasno propisane procedure o evidentiranju, čuvanju i dodjeljivanju udžbenika đacima. Osim toga, šta ako naredne godine budemo imali više učenika nego ove, kako ćemo za njih obezbijediti udžbenike? I ponajveći problem: kupljeni udžbenici su nekvalitetni, zastarjeli, puni grešaka i kupljeni su sada kada Kanton ide u kurikularnu reformu i kada ima novi zakon o udžbenicima, kaže direktor jedne osnovne škole iz Sarajeva.

U pismu koje je Ministarstvo uputilo školama stoji da je to donacija i da su udžbenici vlasništvo škole, te da ih škola treba evidentirati i čuvati kao bibliotečku građu. Stoji i da udžbenike treba podijeliti učenicima na početku školske godine. 

Udžbenici se učenicima dodjeljuju na revers za svaku školsku godinu. Škola je dužna propisati protokom o podjeli, čuvanju, korištenju i vraćanju udžbenika sa jasnim zaduženjima za bibliotekare, predmetne nastavnike, razrednike, učenike i druge, te odgovornost roditelja, i djelovati odgojno prema učenicima kako bi se podigla svijest o zajedničkom dobru i odgovornom ponašanju. Roditelj/staratelj dužan je nadoknaditi materijalnu štetu oštećenog ili izgubljenog udžbenika, stoji u pismu.

Nastavnici se žale da ih niko iz Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS nije konsultovao o izboru udžbenika, pa su za većinu predmeta dobili one koje nikada ranije nisu koristili i koji ne odgovaraju nastavnom planu i programu, što će umnogome otežati pripremu za nastavu.

Za peti razred za njemački kao prvi strani jezik smo dobili udžbenik koji obuhvata samo jednu od dvije teme koje su predviđene Nastavnim planom i programom. Za šesti razred smo dobili Namov udžbenik čija je godina izdanja 2009, a on je predviđen za prvu godinu učenja stranog jezika i u njemu se nalazi samo jedna od pet tema koje su predviđene Nastavnim planom i programom za šesti razred. Za sedmi, osmi i deveti razred je dostavljen udžbenik izdavačke kuće Bosanska riječ, koji je na listi odobrenih udžbenika Ministarstva za obrazovanje u Vladi FBiH, iako aktiv nastavnika njemačkog jezika već neko vrijeme traži da se proširi lista odobrenih udžbenika jer postoje puno kvalitetniji udžbenici koji bi trebali i morali biti korišteni u nastavi, kaže jedna nastavnica njemačkog jezika i naglašava da ju je stid govoriti o kvaliteti i zastarjelosti udžbenika.

Uz to, u ovim paketima nema udžbenika za nastavnike i nastavnice, što znači da ih oni moraju kupiti.

Istovremeno, za sve učenike su došli udžbenici za istu vjeronauku, a za bosanski jezik su kupljena po dva udžbenika različitih izdavača istog sadržaja.

Tražili su da se vjeronauke vrate do 9. septembra, ali su one ipak plaćene, kaže jedan od direktora.

Brojni nastavnici tvrde da su od svojih škola tražili da se žale Ministarstvu, a od komisija za preuzimanje besplatnih udžbenika – da ih ne preuzimaju.

Nažalost, imamo informacije da su komisije u svim školama preuzele udžbenike i konstatovale da je sve uredno. Nadamo se da su naše žalbe proslijeđene Ministarstvu i čekamo da se oglase. Za sada djeluje da nas ignorišu, a mi ćemo na klupama imati neupotrebljive udžbenike koje neće otvarati ni učenici ni nastavnici. Moraćemo improvizirati cijelu školsku godinu, a to je strašno. Ministarstvo nam bukvalno nasilu nameće udžbenika, bez ikakvog razgovora, komunikacije. Ovim se pokazalo da njih ne interesuje ni obrazovanje, ni učenici, ni nastavnici, već samo da se zadovolje izdavačke kuće i da se skupe predizborni poeni, priča nastavnica i zaključuje da je ogroman novac bukvalno bačen u vodu i da je načinjen zločin i prema učenicima i prema obrazovanju.

Uz ovo, nastavnici upozoravaju da profesori razredne nastave u prva tri razreda sve češće koriste Namove udžbenike. 

Nam je učiteljima ponudio mnogo besplatnog didaktičkog materijala, ali je činjenica da je lako poklanjati kada polako postaje monopol u prodaji udžbenika, od Tuzle preko Zeničko-dobojskog kantona, evo sada do Sarajeva, a izgleda da i Unsko-sanski kanton kupuje njihove udžbenike – ti pokloni im se vrate kroz novac za loše udžbenike, kaže jedna učiteljica. 

I Saudin Sivro, predsjednik Kantonalnog odbora Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja, upozorava na nepravilnosti.

Kanton Sarajevo je donio zakonske propise koji predviđaju da kantonalne vlasti preuzimanje udžbeničku politiku, što će dodatno ugroziti kvalitet obrazovanja i iscijepati već fragmentirani obrazovni sistem u Bosni i Hercegovini. Javnost treba znati da se (ne)sposobnost stručnjaka prilikom nabavke udžbenika ogleda u nabavci udžbenika za njemački jezik kao drugi strani jezik, za koji je kupljen i distribuiran udžbenik za prvi strani jezik, koji je potpuno neadekvatan i neupotrebljiv. O tome nadležno ministarstvo šuti, upozorava Sivro u izjavi za portal index.ba. Naglašava da, s nabavkom neprikladnih udžbenika za starije osnovce, oko 16.000 mlađih osnovaca, onih od prvog do četvrtog razreda, ostaje bez besplatnih udžbenika.

Podsjećanja radi, Ministarstvo za obrazovanje usvojilo je zakon o udžbenicima, ali su njegovu primjenu prolongirali do školske 2024/25. godine.

Da su nabavljeni udžbenici koji ranije nisu korišteni u Kantonu Sarajevo pokazuje i uporedna tabela u nastavku teksta. 

U proteklom periodu više puta smo pisali Ministarstvu s pitanjima o strukturi kupljenih udžbenika za besplatnu dodjelu đacima (koji udžbenici su kupljeni, od kojih izdavača i u kojoj količini), a namjera nam je bila i da postavimo ostala pitanja vezana za ovu nabavku, ali odgovor nismo dobili.

skolegijum.ba