Gusjeničari opsjedaju izvor jedne od najljepših rijeka/ Foto: Melita Vrsaljko
Posljedice podizanja male hidroelektrane su katastrofalne: srušena je stara mlinica, pokidano je između 20 i 30 stabala koja su krasila desnu obalu Une, rijeka je zamućena
Piše: Anja Kožul
Na zaštićenom hidrološkom spomeniku Vrelo Une, od 5. jula se odvija nasilna izgradnja male hidroelektrane (MHE). Bez potrebne dokumentacije, ilegalno i naprasno, investitor Pipra d.o.o više od dva tjedna devastira okoliš u Donjoj Suvaji koji se nalazi na području ekološke mreža Natura 2000. Posljedice podizanja MHE već u početnom stadiju su katastrofalne: srušena je stara mlinica, pokidano je između 20 i 30 stabala koja su krasila desnu obalu Une, rijeka je zamućena, a mještani su usred temperaturnih ekstrema nekoliko dana bili bez dotoka vode iz starog seoskog vodovoda. Osim toga, oštećen je i put koji vodi do izvora Une. Ogorčeni mještani protestirali su 11. jula u Donjoj Suvaji uz prisustvo medija, policije, zamjenika načelnika općine i čuvara prirode.
Kako za Novosti govori Zoran Božić, glavni čuvar prirode iz JU Natura Jadera, investitoru fali krucijalni dokument bez kojeg nije smio krenuti u radove. Riječ je o ocjeni prihvatljivosti zahvata na području ekološke mreže. Oni imaju u rukama nekakvu građevinsku dozvolu, ali ona, objašnjava Božić, ne znači ništa bez studije o negativnom učinku MHE. Ovaj projekt je dobio građevinsku dozvolu još 2016., a produžena je 2019. Inače, građevinska dozvola traje tri godine i unutar toga mora početi gradnja. Ako projektu nešto nedostaje, kao što je ovdje slučaj, on ide kompletno na doradu u javno-pravna tijela, govori čuvar prirode.
- To znači da je trebalo uključiti Upravni odjel za prostorno planiranje i zaštitu okoliša Zadarske županije. Za bilo koji zahvat u ekološkoj mreži potrebna je ocjena prihvatljivosti kako bismo znali da taj zahvat neće imati negativan učinak. Ukoliko bi se ocijenilo da će negativnog učinka biti, Upravni odjel to prepušta Ministarstvu zaštite okoliša i energetike koje daje nalog za provođenje glavne ocjene. Međutim, kada se radi ta glavna ocjena, to traje oko godinu i pol, ovisno o poziciji i veličini projekta. To košta, pa cijena može ići i do 100.000 eura. Investitori bježe kao vrag od tamjana od te glavne ocjene. Oni nemaju ocjenu prihvatljivosti, ali netko im je potpisao građevinsku dozvolu. Oni imaju potpisanu građevinsku dozvolu koja je šuplja kao švicarski sir - tvrdi Božić.
Na skupu mještana pojavio se predstavnik investitora Samir Hamzić. Nije dozvolio da ga televizijske kamere snimaju. Božiću je odbio dati osobnu iskaznicu, iako je dužan dati legitimaciju čuvaru prirode u ekološkoj mreži. U Donjoj Suvaji sada svi iščekuju građevinskog inspektora. Radnici iz Natura Jadere napravili su zapisnik i predali ga Državnom inspektoratu. Zoran Božić napominje da inspektor, na temelju Zakona o zaštiti prirode, članak 219., ima pravo zaustaviti radove ako očiglednim promatranjem vidi da je nastala velika šteta.
Jovan Dubajić iz Suvaje otkriva nam da su radnici i dalje na gradilištu, da su postavili industrijsku ogradu i da nitko ne može prići. Bagerima su, kaže, zahvatili privatno vlasništvo, zatrpali su pola dvorišta iza kuće.
- Napravili su dosta haosa i ja ne znam ko će to sanirati. Jedan dio ljudi ima vodu, a drugi dio još uvijek nema. Gračački Vodovod je došao i popravio kvar, sastavili su te cijevi, a ovi opet rastavili. Vrlo bahato i bezobrazno se ponašaju. Čuvari prirode su zvali policiju, čak ni njima nisu dali da uđu na taj dio. Trenutno je bez vode nekoliko kuća prema Netekama. Cijelo selo je bilo bez vode dva dana. Mi nismo ništa znali, samo su se pojavili s mašinama i počeli kopati, misleći, valjda, da se niko neće pobuniti. Ne znam ko im je to dozvolio - govori Dubajić.