Ova gljiva bi mogla zamijeniti plastiku, a raste i u našim šumama
Čvrsta gljiva u obliku zvona koja raste na truloj kori drveća svijekovima se koristila kao potpaljivač vatre, a novo istraživanje osvijetlilo je molekularnu strukturu ovog neobično moćnog organizma – i otkrilo da ima neka iznenađujuća svojstva, koja bi ovoj gljivi mogla omogućiti da u budućnosti bude prirodna, biorazgradiva alternativa određenoj plastici i drugim materijalima.
Presjek bukove gube. Izvor: Shutterstock
Već postoji interes za građevinske materijale, ambalažu i tekstil na bazi gljiva. A Mohammadi i njegov tim već su stvorili prototip slušalica koristeći micelij – nitasto, razgranato tijelo većine gljiva koje se nalazi pod zemljom.
Proučavanje sastavnih dijelova gljiva, poput spomenutog micelija ili hitina, koji je sastavni dio staničnih stijenki gljiva, već je uveliko u toku. Micelij se proučava zbog njegovog potencijala kao građevnog materijala na Zemlji, a hitin zbog njegovog potencijala kao građevnog materijala na Marsu.
Jednog dana bi vaš dom mogao biti napravljen od gljiva
Naravno, još moramo puno toga naučiti i napraviti prije nego što će gljive zamijeniti plastiku. Ne možemo ih samo ubirati u šumama jer bi to previše oštetilo ekosistem. Micelij bi se morao masovno proizvoditi za tržište. Osim toga, možda bi se trebao prilagoditi genom gljive kako bi se naglasile određene osobine. A potrebno je provesti još istraživanja i testiranja kako bi se osiguralo da dobiveni materijali postižu pravu ravnotežu između biorazgradivosti i izdržljivosti.
Nadamo se da će se proizvodi na bazi gljiva razgraditi nakon što više ne budu korisni umjesto da traju beskrajno dugo kao što je to slučaj s plastičnim onečišćenjem. Kao otpad, proizvodi od gljiva mogu čak postati hrana za novu proizvodnju micelija, stvarajući zatvorenu petlju proizvodnog procesa. To je neka vrsta zlatnog standarda da bi bilo koji potrošački proizvod bio barem malo održiviji.
Izvor: geek.hr