fbpx

Kina - plima “riblje krljušti” neobičan prirodni fenomen

Kina - plima “riblje krljušti” neobičan prirodni fenomen

 Foto: Printscreen/YouTube

Jedinstveni prirodni fenomen koji izaziva strahopoštovanje na rijeci Kiantang u provinciji Džeđang, Kina, poznat i kao fenomen 'riblje krljušti', privlači veliku pažnju. Ova pojava, zbog fluktuacije vodostaja, rezultira velikim spiralnim talasima koji daju utisak riblje krljušti na površini vode.

Plima „riblja ljuska“

Rijeka Kiantang, koja se nalazi u istočnoj kineskoj provinciji Zhejiang, poznata je po dramatičnim i neobičnim plimama koje su nazvali „riblje skale“. Ovaj fenomen je prvi put zabilježen 2021. godine tokom naučne ekspedicije na plimi rijeke Kjantang.

Fenomen plime i oseke „riblje krljušti“ nastaje kada se dva skupa talasa generisanih plimnim kretanjem preklapaju pod kosim uglovima. Ovo stvara očaravajući i složen vizuelni obrazac. Ovaj događaj se može opisati kao da liči na ukršteno morsko stanje gdje se dva talasna sistema kreću pod kosim uglovima, nalik na jedinstvenu i zapanjujuću formaciju na površini vode.

Vrijedi napomenuti da rijeka Kjantang i njeno ušće, zaliv Hangdžou, sadrže najveće plimne šupljine na svijetu, sa talasima koji na nekim mjestima dostižu visinu od 9 metara. To znači da se na ovom području često dešavaju ogromni talasi koji se kreću protiv prirodne struje.

Turistička atrakcija

Rijeka Kiantang je poznata po tome što je mjesto najveće plimne bušotine na svijetu, lokalno nazvane „Srebrni zmaj.“ Ovaj fenomen, zajedno sa plimom „riblje ljuske“ i „plimom koja prelazi“, čini rijeku značajnom turističkom atrakcijom tokom Festival čamaca zmajeva u istočnoj kineskoj provinciji Džeđijang.

Jedinstveni fenomeni plime i oseke, uključujući plimu i oseku „riblje ljuske“, postali su simbol moći i ljepote prirode, privlačeći posjetioce iz cijelog svijeta. Naučnici i istraživači nastavljaju da proučavaju ove pojave kako bi bolje razumijeli njihove uzroke i implikacije.